antonina.detector.media
Катерина Городнича
«Антоніна»
31.05.2024 12:30
Ющенківська Україна — це свято сірості. Ще трохи про базові погляди Роднянського
Ющенківська Україна — це свято сірості. Ще трохи про базові погляди Роднянського
Скандал зі зверхнім ставленням продюсера Олександра Роднянського до української кіноспільноти відгримів на початку тижня. Але ми не можемо не продовжити.

Про суть скандалу, який стався в інстаграмі Роднянського, можна докладно почитати тут.

А тепер пропонуємо покопирсатися в підґрунті. І ще раз наголосити на тому, що дивуватися його позиції не варто.

Завдяки посту у фейсбуці телеведучої Мирослави Барчук ми натрапили на запис інтерв'ю, яке в далекому березні 2009 року Олександр Роднянський дав Тетяні Толстой та Дуні Смирновій у їхньому проєкті «Школа злословия». І повірте, навіть якщо ви колись його й дивились, то в сучасних реаліях і для розуміння базових установок засновника «1+1» варто трохи навести різкість і вслухатися в меседжі.

Мирослава в пості згадує лише один епізод цієї розмови:

Ми ж вирішили послухати її всю. І недарма.

Вважаємо, що українській кіноспільноті не варто почуватися унікальною через те, що Роднянський заявив, що її не існує. Для нього, судячи з інтерв'ю, багато чого не існує. Наприклад, тема першого Майдану. Це той самий час, коли колектив «Плюсів» мусив виходить в ефір з публічним вибаченням перед глядачами за те, що редакція працювала згідно з кучмівсько-медведчуківськими «темниками», які пів року передвиборчої кампанії 2004-го забороняли надавати ефір Віктору Ющенку.

До речі, про це Мирослава Барчук теж згадує і вважає, що Роднянський так і не подарував новій владі та Майдану того, що був змушений просити вибачення.

Інтерв'ю вийшло в момент, коли Ющенку залишалося бути Президентом України лише рік. Роднянський уже давно працював у Росії, робив розважальний канал СТС, знімав серіали й кіно, зокрема мілітарно-пропагандистські. І тут Смирнова вирішила поговорити з ним про Україну.

Д.С.: Ви ющенківець чи тимошенківець?

О.Р.: Ні те, ні інше. Більш того, мені ідея ющенківської України безкінечно не подобається. Я взагалі вважаю, що те, що відбувається, це свято сірості [...] Це зборище яскравих посередностей [...] Вони погано вчилися в школі, без освіти, погано говорять будь-якою мовою. 

Д.С. (до Толстої): Це говорить медаліст і власник червоного диплома! Тобто він наша людина.

О.Р.: Це правда (всі сміються, всім сподобався пасаж зі спільним вивищенням відмінників. — Ред.). Але я не розумію, чому сільський бухгалтер, який не прочитав жодної книжки, має мені розповідати, яким чином буде упорядкована країна, в якій я народився і виріс. Це моя принципова позиція. І тому мені не подобається ідея двієчників, які керують країною.

Отже, благородному містянину і киянину Роднянському не подобається світогляд тодішнього президента з села. Він не хоче ототожнювати себе з позицією Ющенка. Він зазначає, що Ющенко — носій діаспорянських поглядів на Україну, і саме тому в Україні йде «переписування історії».

О.Р.: Звідси і історія багатовікової окупації України. Що неправда, тому що Україна була безумовно не окупованою частиною імперії, а її невід'ємною частиною. І її еліта була частиною імперської еліти. Звідси необхідність повністю змінити пантеон героїв, тому не Велика Вітчизняна війна, а Голодомор.

Т.Т.: Смішно!

О.Р.: Тому не тисячі чи сотні Героїв Радянського союзу — українців, а безумовно герої ОУН-УПА. Тому не революціонери або, навпаки, діячі білого руху, в якому маса українців, [...] а звісно, Бандера, Шухевич або Петлюра.

Далі телепродюсер, який сидить у студії НТВ в путінській Росії, робить приголомшливу заяву про те, що в Україні хоч і багато каналів, але назвати їх вільними вже не можна. Нагадаю, це 2009 рік.

І, звісно, не обійшлося без обговорення мовного питання. Причому з власної ініціативи гостя студії. Тому що перед цим Дуня Смірнова натхненно ділилася спогадами про те, як щойно побувала в Одесі і відзначила для себе особливість міста. «Це, звісно, не укрАінське місто. Воно і не російське. Воно особливе. Його можна насильно українізувати або русифікувати, але воно лишиться таким, як воно є».

І тут «Остапа понесло». Роднянський заговорив про вибір шляху України. Зокрема, що «можна було би бути сучасною багатонаціональною і толерантною країною, а можна отак як є, країною титульної нації, всіх насильно перевести на одну мову». І взагалі, вважає гість ефіру, треба було еволюційно це робити, просто стимулюючи всіх говорити двома мовами. Тобто, зверніть увагу, не українською, а саме двома.

Звісно, інтерв'ю старе. Більшість людей еволюціонує і змінює ставлення до різних процесів. Ми не знаємо, чи досі Роднянський вважає, що українці переписали історію, а героями першої чверті 20 століття мають бути білогвардійці, а не, скажімо, студенти, які загинули під Крутами, захищаючи українську державність. Але, на нашу думку, важливо зрозуміти базовий світоглядний набір людини, над якою витає ореол засновника українського телебачення.

antonina.detector.media