antonina.detector.media
Катерина Городнича
«Антоніна»
27.02.2025 17:00
Страшне неподобство: вже нікого і за дупу не вщипнеш. Винничук ностальгує, а ми не дивуємось
Страшне неподобство: вже нікого і за дупу не вщипнеш. Винничук ностальгує, а ми не дивуємось
Письменник Юрій Винничук написав для «Збруча» ностальгічну колонку про часи, коли не було поняття «сексизм». Реакція не забарилася.

Звісно ж, щелепа відпадає не через те, що пан Юрій Винничук має погляди, відмінні від мейнстриму і сучасної етики. Про це можна було здогадатися і за його творами, і за загальною тональністю публічних висловлювань. А от що справді дивує, що така колонка в принципі може сьогодні з'явитися в поважному виданні.

«Була колись розпусна епоха» — під таким заголовком у середу вийшов текст на «Збручі». В ньому письменник рефлексує черговий скандал зі звинуваченнями викладачів у сексуальних домаганнях.

Цього разу вже мова не про столичні виші. Тепер говорять про викладача Львівського університету Йосипа Лося. Все, як і з «народними артистами»: десятки свідчень колишніх студенток, огидні історії.

В колонці Юрій Винничук підтверджує, що все це справді відбувалось роками.

Здається, щось невловиме змушує між рядків прочитати: «Сучка не схоче — кобель не скоче». 

Хоча ні, не здається. І цілком вловиме. Бо наступна фраза письменника прямо нам про це говорить:

«Ось у чому суть. Якщо навіть на десять дівчат лише одна погодиться стати коханкою, то цього цілком достатньо, щоб рухатися й надалі у цьому напрямку».

Тобто, якби, любі дівчата, ніхто з вас не погоджувався, то і старі пердуни б не заохочувалися. Суцільна провокація, правда ж?

Взагалі текст починається з тези, яка і задає тон:

«За часів моєї бурхливої, а подекуди розпусної молодості ніхто з нас не чув таких слів, як сексизм, мізогінія чи, прости господи, аб'юз». 

Оце «прости господи» — улюблена вставка Антоніни. Це приблизно те саме, що цокнути язиком і драматично закотити очі. 

Десь із такою гримасою ми й уявляємо автора, який пише про «старі добрі часи» своєї молодості, коли «оцього всього» не було. «Чомусь».

Так, Винничук приправляє текст дисклеймером про те, що всі ми, читачі, зазвичай читаємо дупою. І раптом що, самі винні, якщо прочитаємо і подумаємо, що автор вважає домагання нормою. Не вважає. 

Але ось наступна цитата:

«В порядку речей була ще одна сторона сексуального надуживання: переспати з п'яною, практично непритомною дівчиною. Ніхто це тоді не вважав зґвалтуванням. Якби дівчина написала заяву в міліцію, з неї б лише посміялися. Зараз навіть через десять-двадцять років після події можна заявити про ґвалт і добитися покарання. І навіть при відсутності доказів. Є лише її слово проти його слова».

Коментарі до колонки не залишають сумнівів: читачі зрозуміли автора саме так, як треба. Але не так, як хотілося письменнику.

Хоча автор і намагається апелювати:

Зізнаємося, Антоніна цей текст читала так само, як і інші читачі — не головою, на думку Юрія Винничука. Переважно вмістом голови — очима і мізками. І очі бачили й ось таку цитату:

«У грудні в КМА скасували лекцію відомого філософа лише через те, що він сповідує традиційні цінності, назвавши його гомофобом. [...] Очевидно, сповідувати традиційні цінності тепер небезпечно, бо агресивна меншість завше готова зацькувати ялову більшість».

Звісно, в соцмережах понеслося.

А організація «Гендер в деталях» номінує колонку на антипремію «Сексизм-патруль». Причому навіть не автора, а видання «Збруч» за публікацію.

Окремі емоції ваша Антоніна отримала від пасажу «майстра пера»:

«Бо настали інші часи. Часи, коли таке цнотливе слово, як «дорогенька», може викликати щире обурення в деяких журналісточок». 

Бо «дорогенькою» свого часу Петро Порошенко назвав журналістку «Детектора медіа» Марину Баранівську. І протестували тоді проти зверхнього ставлення президента до людей, які виконують свій професійний обов'язок — ставлять запитання, — не «журналісточки», а медіаспільнота. 

Фанати «традиційних цінностей» в їхньому особистому архаїчному розумінні цих цінностей сьогодні можуть відчувати натхнення через реакційні процеси у США, заяви Дональда Трампа, загальну тональність і ухил в бік консерватизму та реваншизму. Але дідусі з ностальгією і масними очима забувають про те, що публічні сеанси «раніше було краще» ще ніколи не зупиняли прогресу.

antonina.detector.media