
Останніми днями на береги Вісли повернулася ціла зграя Білих орлів. Українці масово повертають польські державні нагороди, наслідуючи приклад Володимира Зеленського. Один з найгучніших скандалів між сусідніми державами призвів до нечуваного: діючий президент України та його попередники зробили крок в унісон, хоча б на мить цієї протестної акції подолавши розбіжності одне з одним. Не думала Антоніна, що побачить таке на власні очі, але життя завдяки своїй непередбачуваності завжди виграє «Оскар» за найкращий сценарій.
А тут ще очільники обох держав демонструють досить емоційні заяви та вчинки, тому з драматургічного погляду в цьому творі про поштаря, який дзвонить двічі, є справжній театральний конфлікт. Хоча, звісно, не забуваймо, що в його основі лежать трагічні сторінки історії обох країн.
Антоніна вирішила подивитися, як реагують на напружену ситуацію з поверненням цілої популяції Білих орлів на Батьківщину польські телебачення та ютуб. Треба зазначити, що в Польщі немає єдиного, однозначного ставлення до ситуації. Хтось засуджує рішення Навроцького, інші палко його підтримують, є й ті, хто пробує проаналізувати, якими будуть наслідки його дій для Польщі — і на міжнародній арені, і всередині країни.
Втім в одному противники і прихильники вчинку Навроцького сходяться: всі вони називають помилкою рішення Зеленського надати одному з бойових підрозділів назву «Героїв УПА». Але така реакція є передбачуваною, бо тема трагічних та кривавих подій, які польські історики називають «Волинською різаниною», є болючою, відкритою раною для будь-якого поляка.
Отже, подивимося на розмаїття реакцій. У дискусії, яку організував правоконсервативний телеканал Telewizja Republika, взяли участь палкі прихильники Кароля Навроцького. Політична діячка пані Йоланта Мілас приїхала з Катовіце та привезла колегам їстівні гостинці, щоб «додати зустрічі смаку». Щодо подій вона сказала таке: «Вважаю, що президент Зеленський взагалі не мав отримувати орден Білого орла, бо він завжди симпатизував тим, хто поводив себе з поляками, як бандити. Я хотіла б, щоб українці зрозуміли, що геноцид — це не привід пишатися...»
Ще один політик Маріуш Гошек заявив: «Я пишаюся рішенням нашого президента. Не можна називати підрозділ на честь УПА... Ми відкрили для українців наші серця, вони змогли мешкати в наших домівках. Це треба цінувати». Модератор дискусії, до речі, розділяв позицію гостей. Він, зокрема, сказав: «Назвав ще й на честь героїв УПА. Там не було героїв!»
В ефірі прозвучало також: «Саме для таких рішень ми обирали президента Навроцького!» та «...за жодних обставин не можна порівнювати бійців УПА та польську Армію крайову!»
Telewizja Republika пов’язують із партією «Право і справедливість», часто порівнюючи з американським Foх News за підтримку традиційний цінностей (хоч би що це означало) і критику ліберального порядку денного.
Ведуча ютуб-каналу Kanal zero (майданчик позиціює себе як політично нейтральний, але частина аудиторії характеризує його як консервативний) Арлета Бойке назвала поточні події «найбільшою кризою в польсько-українських відносинах». І додала: «Всі говорять, що ця криза — на користь Москви. А, може, перестанемо говорити про Москву і зосередимося на самій проблемі, яка існує десятиліттями?.. А наше ігнорування буде для Москви найбільшим покаранням...»
Ведуча розкритикувала польських політиків, зокрема Радослава Сікорського, за те, що вони масово поширюють допис Дмитра Медвєдєва, чим, мовляв, вводять агресивного експрезидента Росії у польське медіаполе.

Пані Арлета процитувала також пост, опублікований у мережі Х Дональдом Туском, де прем’єр, зокрема, зазначає: «Рішення Навроцького тішить Путіна і шокує наших союзників...»
Ведуча сказала, що Туск обрав позицію того, хто «розводить суперників, що б’ються». І саме така позиція є для нього «найбезпечнішою з політичної точки зору, бо, з одного боку, він знає, що в Польщі квітнуть антиукраїнські настрої, а з іншого боку, незабаром Туск має приймати Зеленського у Гданську на міжнародній конференції, присвяченій відбудові України; і Туск хотів би, щоб польській стороні вдалося там підписати якнайбільше контрактів».
Коли ж пані Арлета описувала різні реакції на скандал з української сторони, вона згадала, що українці влаштували перегони «хто швидше відкриє шухляду та поверне Польщі її державну нагороду». Щоб продемонструвати різноманітні точки зору, вона процитувала допис Арсенія Яценюка: «Не можна одне шкідливе і невірне рішення чинного Президента Польщі виправити іншими нашими невірними рішеннями».
Канал TVN24 (лівоцентристський мовник, багато критикує «Право і справедливість») у програмі «Kawa na ławę» зібрав гостей з протилежними думками щодо скандалу. Радник президента Блажей Побожи цілком очікувано захищав позицію Навроцького, називаючи реакцію президента «продуманою та правильною».
Депутат Європейського парламенту Бартош Арлукович стверджував: «Зеленський не мав давати таку назву бойовому підрозділу. Але треба зважати на геополітичну ситуацію і на обставини, в яких, власне, знаходиться Зеленський. Він бореться з Росією. І не тільки за себе, але й в ім’я Європи». Тому пан депутат розуміє обурення Навроцького, але засуджує спосіб, у який президент виявив своє ставлення до рішення Зеленського назвати підрозділ на честь героїв УПА.
Модератор дискусії зазначив: «Але ж ми прекрасно знаємо, що українці поважають УПА, Бандеру, Шухевича. Навіщо саме зараз їм цим дорікати?» Ще один депутат Європарламенту не погодився з ведучим: «Зеленський мав розуміти, яку реакцію подібні згадки про УПА викличуть у Польщі. Він плюнув на нашу історичну пам’ять. Тому ми просто не могли не зреагувати».
Державна секретарка канцелярії прем'єр-міністра і міністерка з питань рівності Катажина Котула теж вступила в полеміку: «Погано вчинили обидва президента. Міжнародна політика не любить промовистих, символічних жестів, що нагадують пінг-понг».
Загалом, дискусії щодо скандалу з Білими орлами точилися досить запеклі. Їхні учасники повсякчас намагалися знайти для своїх думок найемоційнішу форму; закликали співрозмовників не перебивати; хтось казав, що «світ не крутиться навколо польської вразливості до власних травм»; хтось нагадував, «що Україна воює, захищаючи і себе, і свободу Європи», а українці, що приїхали до Польщі під час війни і почали працювати, роблять значний внесок у місцевий бюджет.
Описуючи події навколо ордену Білого орла, поляки часто згадують, у який спосіб президент Зеленський вислав нагороду своєму польському колезі. Критично налаштовані спікери зазвичай використовують формулювання «відправив кур’єром»; ті, чия позиція більш нейтральна, кажуть: поштою. Але в цьому колег «переграли» Домініка Вієловейська та Бартек Вієлінський у подкасті, створеному виданням Gazeta Wyborcza, де прозвучало іронічне «вислав кур’єром за рахунок отримувача».
Співрозмовники дійшли згоди в тому, що скандал не дасть нічого хорошого ані Польщі, ані Україні. А пан Вієлінський сказав, що «...Навроцького набагато більше за вшанування пам’яті поляків, убитих українськими націоналістами в сорокові роки, цікавить можливість ускладнити життя прем’єра Дональда Туска, з яким президент перебуває у постійній конфронтації».
Пан Бартек досить критично ставиться до спроб Навроцького «інструменталізувати історію та використати її у власній політичній боротьбі»; також він висловлює сподівання, що Зеленський все ж таки приїде на конференцію до Гданська. Із нинішніх новин бачимо, що його сподівання були марними.