Катерина Ботанова розповіла, чому пішла з «Української правди»
Нещодавно стало відомо, що головний редактор «УП.Культура» Катерина Ботанова пішла з редакції. «ДМ» отримав коментар Катерини щодо причин її звільнення та подальших планів журналістки.
«Про вигорання я подумала тільки після того, як прочитала у себе на фейсбуці коментар колеги і авторки, яка побажала всім нам робити «українську культуру», не вигораючи. Це такий ефект бігової доріжки, по якій біжиш з благими намірами підтримувати здоровий спосіб життя, але насправді зійти з неї можна, тільки вимкнувши її. І стосується він не лише видань про культуру, а всього культурного активізму в Україні, коли люди за гроші менші за реальний прожитковий мінімум роблять те, чого не можуть не робити, чого ніхто інший за них не зробить і у важливість чого вірять переважно вони самі. Утім, як сказала нещодавно одна з моїх найулюбленіших письменниць: волонтерство нас погубить, бо воно знецінює не лише саму працю, а й її результати.
«УП.Культура» була чи не найбільш комфортною і лагідною «біговою доріжкою» з усіх моїх проектів за тривалий час. Тут було багато довіри і підтримки, була подушка безпеки, яка гарантувала, що навіть у найскладніші моменти ми не завалимось. Лише за рік ми зібрали дуже круту команду авторів, і навіть дещо змінили структуру читацької аудиторії «УП.Життя» (де культура є розділом), притягнувши до неї тих, кому важливо не розівчитись думати. Ресурси були обмежені, а тем — нескінченний вал. Утім, здається, ми нічого не пропустили, були гучними, коли треба було кричати, смішили, коли можна було сміятись, іронізували, коли більше нічого зробити було не можна.
Моя проблема, певно, в тому, що я не вмію робити розважальне медіа, а тому те, що я роблю, завжди має достатньо обмежену аудиторію. А «УП» загалом, і «УП.Життя» зокрема цілком залежать від аудиторії, тому рейтинг наше все. Рік тому на спільній панелі про культурні медіа на Європейському конгресі у Львові Зураб Аласанія говорив про культуру і культурну журналістику як гомеопатію. Я не можу з ним не погодитись: культура у медіа має не лише обмежену аудиторію, а й обмежену здатність до споживання й перетравлювання, і кожен читач іще має свої, часто наперед визначені, культурні інтереси та преференції. Але наразі комерційна медицина, здається, перемагає, вимагає більше хліба і видовищ, а у мене з цим туго. Я переконана в тому, що культура - це водночас і «емоційний інтелект», і дуже потужний політичний інструмент, і необхідний чинник суспільних трансформацій.
Тому, здається, я повертаюсь в «інтелектуальний фріланс». У моєму «портфелі» зараз стосик контрактів за аналітику в культурній сфері — я працюватиму з програмою ЄС-Східного партнерства «Культура і Креативність», з Британською радою в Україні, з аналітичною агенцією Pro.Mova, — а також купа замовлень на тексти про українську ситуацію для західних медіа, до яких ніяк не доходили руки. І, звичайно, дуже важливий для мене фестиваль у Базелі, який я спів-курую вже четвертий рік. Зараз ми готуємо зріз культурної ситуації в Греції, яка багато в чому дуже подібна на Україну», - розповіла Ботанова.
Нагадаємо, що посаду головреда «Українська правда.Культура» обійме журналістка «Нового времени» Оксана Мамченкова.
Фото: facebook.com