Чи закликав Скрипка ізолювати людей, які не володіють українською мовою? (СТЕНОГРАМА ВИСТУПУ)
Вчора в мережі багато галасу зчинило інтерв’ю фронтмена гурту «Воплі Відоплясова» Олега Скрипки. У рамках «Школи журналістики "Української правди"» він буцімто закликав створити гетто для людей, які не можуть вивчити українську мову. На цю тезу швидко відгукнулися українські та навіть російські політики. Міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков назвав вислів Скрипки «огидним».
А представник Міністерства закордонних справ Росії Марія Захарова запропонувала розмістити вислів Олега Скрипки у Києві перед Євробаченням.
Але вже незабаром Олег Скрипка дав інтерв’ю для російського видання «Взгляд», в якому не зміг згадати власні слова про гетто. І навіть намагався уточнити, про яке взагалі інтерв’ю йдеться. Ось уривок цієї розмови:
— Олег, вы не боитесь, что ваш призыв создавать гетто, высказанный в интервью «Украинской правде», неправильно поймут?
— А что за интервью? Кого создавать?
— Гетто.
— Какое гетто? Я никого ни к чему не призываю. Тем более гетто. Это же политические штуки. Вы что? Там есть моя прямая речь? Есть мой голос? Это какой-то юмор. Может, шутка?
— Все украинские СМИ это процитировали. Уже политики начали реагировать, украинские и российские.
— Боже. Вы знаете, что сейчас с Дорном происходит?
— Уже даже Министерство иностранных дел России начало комментировать эту цитату.
— Серьезно? Я думаю, Министерству иностранных дел нужно заниматься своими прямыми делами, а не цитировать рокеров.
— Вы же понимаете, что это политическое изречение.
— Я считаю, что каждый должен заниматься своим делом. И когда люди акцентируют свое внимание не на реальных проблемах, а на словах артистов, это значит, что наше общество и ваше общество — больны.
Невідомо, чи розігрував російських журналістів Олег Скрипка, чи просто таким чином хотів уникнути загострення конфлікту навколо його вислову, чи дійсно забув власні слова - але, насправді, в його інтерв’ю в рамках «Школи журналістики» мова про гетто таки йшла. В цьому можна пересвідчитися, прослухавши запис тієї розмови, викладений на сайті «Радіо Сковорода». Проте, звичайно, можна довго сперечатися щодо контексту цього вислову. Тож звертаємося до першоджерела. Ми спробували максимально точно передати усну мову Олега Скрипки, не редагуючи її:
— Якщо ми є держава, ми можемо захистити свій мовний простір. Якщо ми не є державою (а ми поки що не є державою), нам це питання не вдається. І знову таки, коли ви мені ставите провокативні питання, контр-питання, я ж не політичний діяч, я не міністр. Я просто висловлюю свою думку. Я мрійник. Я хотів би жити у 100% україномовному середовищі. І я це реалізував: я беру на роботу тільки україномовних людей. Я інших не беру. Якщо люди не володіють українською мовою, просто не отримують роботу. А в мене штат великий. Я цей світ збудував і він працює в мене.
— Якщо ці люди недолугі, з низьким IQ, які не можуть вивчити українську мову, вони вивчать все ж таки українську мову, підвисять свій IQ... А якщо вони ще будуть знати французьку мову, то для них це прекрасно. А коли ми розказуємо, що світ має бути різноманітним: і французька, і казахська мова, будь-яка, крім української. От ми все готові говорити, тільки не вчити українську мову, тільки не вчити. І є дві причини, чому ми не хочемо вчити українську мову. Одна — низький IQ, дебіли. Ну, низький IQ — це дебіли. Ну якщо люди дебіли, нехай вони пройдуть комісію, що в них низький IQ, і тоді ми звільнимо їх від цього складного обов’язку — вивчити державну мову. Вони просто нездібні! Тоді зробити гетто — люди нездібні, вони просто нездібні. І ми будемо допомагати їм як волонтери. Ми допомагаємо даунам, допомагаємо сиротам і будемо допомагати цим дебілам і співати їм «Владимирский централ».
— Ми це зможемо, якщо вони не будуть володіти нашою державою. Бо ці дебіли володіють нашою державою. Забрати в них владу, забрати в них кошти. Дати кошти нам. А тоді ми їм будемо допомагати.
Тож про гетто Скрипка дійсно говорив. А "УП. Життя" зробила з довгих міркувань цього мрійника вельме яскравий заголовок.
Фото: ivona.bigmir.net