Напередодні виборів у Білорусі у концертах, анонсованих владою, візьмуть участь українські зірки (ОНОВЛЕНО)
У Білорусі 8 серпня — в день тиші напередодні президентських виборів, коли агітація заборонена, — пройдуть анонсовані владою концерти за участі українських та російських поп-зірок, американських реперів та місцевих виконавців. Про це пише білоруське видання «Наша Ніва».
Концерти мають відбутися в Мінську, Бресті, Вітебську, Гродні, Бобруйську та Борисові. За даними ЗМІ, у заходах візьмуть участь Олег Винник, Тіна Кароль, Павло Зібров, «Лісапетний батальйон», Таїсія Повалій, американські репери Tyga і Saint Jhn, Morandi та Boney M, Григорій Лепс, Володимир Пресняков, Леонід Агутін, Стас П'єха та інші.
Більшість директорів і менеджерів російських виконавців відмовилися відповідати на питання щодо участі їх підопічних у цих концертах. Водночас PR-менеджерка Олега Винника Олена Ткач підтвердила білоруському «Радіо Свобода», що його запросили до Білорусі на концерт 8 серпня. Вона говорить, що не знає, на яких умовах його запросили. Менеджерка Олександра Панайотова Катерина в коментарі «Радіо Свобода» сказала, що концерт не має стосунку до виборів. Білоруський виконавець Анатоль Ярмоленко ствердив, що їде до рідного Гомеля виступати на святі міста, а гонорар за виступ не отримає.
Журналісти також виявили, що цих концертів в оприлюднених графіках виступів артистів немає. Вони припустили, що «рішення ухвалювали миттєво».
Білоруси закликали репера Haddaway відмовитися від участі в анонсованих владою заходах, передає «Радіо Свобода». Він відповів, що й не збирався виступати в Білорусі, що «хтось використовує [його] ім’я».
Також заклики не брати участь у концертах 8 серпня користувачі розмістили під дописами інших виконавців. Приклади наводить видання TUT.by.
Олегу Виннику запропонували почитати про те, що зараз відбувається в Білорусі: «Ви любите свою країну, співпереживаєте, ми теж любимо і просимо вас прочитати новини про те, як проходить виборча кампанія в Білорусі».
Стаса П'єху попросили «не годувати диктатора»: «Ми не хочемо, що б за наші гроші влаштовували шоу. Є речі дорожче грошей, Стас. Якщо у вас є совість, то ми будемо раді бачити вас в будь-який інший день в Білорусі, але не 8 серпня!»
Гурту «Отпетые мошенники» коментатори спробували пояснити, що такими «концертами» людей хочуть відвернути від мітингів опозиції: «Будь ласка, відмовтеся від концерту в Білорусі 8-го! Не беріть участі в цій ганьбі! У Білорусі в ці дні люди борються за своє право на чесні вибори. Не підтримуйте диктатуру!».
TUT.by зазначає, що відома інформація лише про організатора концерта в Мінську — це агенція Atom Entertainment Group. Там заявляють, що захід нібито не є політичним та агітаційним. У регіонах місцева влада розповідає журналістам, що концерти влаштовують «мінські організатори», не називаючи їх.
Увечері 6 серпня з’явилась інформація про скасування низки виступів артистів та, можливо, цілих концертів у деяких містах. Зокрема про це пише «Наша Ніва», посилаючись на сторінки деяких артистів у соціальних мережах. Офіційного підтвердження поки що немає.
Шості президентські вибори в Білорусі призначені на 9 серпня. Жодні вибори президента країни (2001, 2006, 2010, 2015 років), окрім перших (1994 року), не були визнані вільними і справедливими на міжнародному рівні.
На виборах 2020 року конкурентами чинного президента Лукашенка вважали блогера Сергія Тіхановського, ексбанкіра Віктора Бабарика, дипломата та засновника Парку високих технологій Валерія Цепкала. Проте вже в травні 2020 Тіхановського затримали, він досі знаходиться під вартою - арешт триватиме до 29 вересня.
Блогеру інкримінують «організацію та підготовку акцій, які брутально порушили громадський порядок».
Проти Віктора Бабарика також порушили кримінальну справу, він перебуває в СІЗО. Його підозрюють у нібито несплаті податків, легалізації доходів, отриманих незаконним чином, хабарництві.
Валерій Цепкало виїхав з Білорусі, тому що передбачав, що проти нього почнеться кримінальне переслідування.
Згодом у Білорусі затримали понад 100 блогерів, журналістів та підписників ютуб-каналів, які критикують владу. Затримані вимагали звільнити блогера Сергія Тіхановського та під час онлайн-стрімів розповідали про ситуацію в Білорусі.
28 червня президент Білорусі Олександр Лукашенко повідомив, що «дав сигнал» затримати своїх політичних опонентів – блогера Сергія Тіхановського та Віктора Бабарика, бо вони «хочуть розхитати ситуацію всередині країни» і «піти наступом на чинну владу».
ЦВК Білорусі не зареєструвала кандидатами Тіхановського, Бабарика та Цепкала. Їхні інтереси на виборах представляє Світлана Тіхановська - дружина затриманого блогера. Вона є зареєстрованим кандидатом у президенти, на її підтримку білоруси виходять на багатотисячні мітинги. До штабу Тіхановської увійшли представниці штабів Цепкала та Бабарика.
Зазначимо, у Білорусі з 2002 року для проведення і публікації опитування на тему суспільно-політичної ситуації, референдумів та виборів необхідна акредитація Інституту соціології, у білоруських ЗМІ її немає. Однак видання TUT.by обійшло цю заборону за допомогою фільмів. На сторінці у Twitter видання розмістило опитування «Який фільм найбільше цікавий?», серед варіантів відповідей - «Самотній чоловік» або «Три жінки», «Інший», «Жоден». Назви стрічок є алюзіями на чинного президента Олександра Лукашенка, а також кандидатку у президенти Світлану Тіхановську, до штабу якої входять представниці незареєстрованих кандидатів Віктора Бабарика та Валерія Цепкала. Найбільше респондентів проголосувало за стрічку «Три жінки».
Фото: Радіо Свобода