Фільм «Свідок»: російська відповідь українській «Бучі»
Головний герой фільму — відомий скрипаль з Бельгії Деніель Коен. Він вважає себе космополітом і вірить у все добре. Перед початком повномасштабного вторгнення він з дружиною приїздить виступити перед киянами, але потрапляє в драматичні події, які змінюють його життя. Ось цитата з синопсису:
«Події Спеціальної воєнної операції приводять музиканта в українське поселення Семидвері, де він стає свідком нелюдських злочинів та кривавих провокацій. Зараз його головна мета не просто вижити, а й донести правду до усього світу. Адже правда сильніша за страх».
Семидвері — це, ймовірно, Буча. У трейлері ми бачимо кошмар та жахіття: українські військові, вже геть озвірілі від страшних «бендерівських» ідей, отримали шанс познущатися з беззахисних мешканців Київщини та гостей регіону. Головному героєві випадає доля все це побачити і навіть, судячи з кадрів, побувати в жорстокому полоні. Пан Коен — людина творча та миролюбна, але він сміливо говорить з головним українським військовим:
«— Ви тут всі — убивці!
— Так ось ти якої про нас думки. Ми воїни. І боремося за щастя українців.
— Ви ось за таке щастя боретеся?»
Головному героєві, вочевидь, вдалося вирватися з цих нелюдських умов, і тепер він сидить у великій красивій студії з ведучим і дає інтерв’ю з іграшковим ведмедиком на руках, який, мабуть, належав черговому розіп’ятому хлопчику.
У жовтні минулого року стрічка «Свідок» отримала фінансування від російського Мінкульту — автори виграли конкурс у категорії «повнометражні фільми про глобальні геополітичні та соціальні зміни в історії сучасної Росії». Також до виробництва долучилося Міністерство оборони Росії, телекомпанія НТВ та кінокомпанія «Централ Партнершип».
Тепер про режисера. Його звати Давид Дадунашвілі, і загалом він завжди працював художником-постановником, зокрема в українському серіалі «Фантом». Але кілька років тому подався в режисуру, зняв серіал «Ресторан по поняттях» (три сезони), «Сни», «Тінь Чикатило» та, ось, повнометражний «Свідок».
Якість цих серіалів — цілком пристойна. Тобто це не тупий телевізійний треш, а непогано зняті роботи, хоч і не шедеври. Ну і трейлер «Свідка» — далекий від класичної роспропаганди останніх років штибу «Солнцепека» чи «Кримського мосту», які були типовими прикладами формату «так погано, що аж добре». Водночас і не буду стверджувати, що це буде хороший фільм, який виграє «Бафту» і «Оскар» (як це було з «Навальним»). Бо з перших кадрів усе це віддає настільки явною пропагандою, що привабить лише Z-патріотів. Які, щоправда, є і за межами Росії.
Нагадаю, українські кінематографісти також готують стрічки про Бучу. Це «Донька» та, власне, «Буча», трейлер якої викликав бурхливі суперечки 10 місяців тому. Хтось підтримував вихід такої роботи, інші ж нарікали на те, що вже трейлер обіцяє ура-пропаганду та низьку якість.
Популярною в кіноколах є думка, що нинішні обставини варто описувати не в ігровому кіно, а в документальному. Як, наприклад, «20 днів у Маріуполі» Мстислава Чернова, який уже встиг отримати безліч престижних нагород та дуже високі оцінки від глядачів і критиків.