На Венеційсьому фестивалі покажуть «Тіні забутих предків». І стрічку Романа Полянського із сином Добронравова зі «Сватів»
Але дивуватися вже, напевне, не варто. Попередні великі кінофестивалі нам показали, що з росіянами мати справи — не просто не зашкварно, а й цілком прийнятно. Канни, нагадаю, відкривала «Жанна Дюбарі», одним із продюсерів якої був росіянин Костянтин Йолкін. Також активно продавали фільми для російського ринку. Власне, як і на Берлінале.
Але спочатку — про хороше. «Тіні забутих предків» Сергія Параджанова показуватимуть у програмі Venice Classics. Це буде реставрована версія. Ініціатор показу — кінокритик Андрій Алферов, якого нещодавно керівництво Держкіно хотіло призначити гендиректором «Довженко-Центру». Ось що він пише в себе у фейсбуці:
«"Тіні забутих предків" ніколи не мали свого фестивалю класу "А". Мар-дель Плато, Салоніки та навіть римський — це все фестивалі не для новаторського шедевра Параджанова, який міг претендувати на Канни чи Берлін з Мострою. Але радянські реаліі та ексцентричний характер творця позбавили фільм такого шансу.
Нарешті історичну помилку виправлено. На ювілейному Венеційському фестивалі — найстарішому у світі кінофорумі (з якого взагалі пішла кінофестивальна культура), відбудеться прем'єра реставрованої версії “Тіней забутих предків”. Сергій Параджанов представлятиме інтереси України й світу в програмі Venice Classics».
Нагадаю, «Тіні забутих предків» очолює список найкращих українських фільмів в історії кіно. Таке опитування серед кінокритиків та кіножурналістів провів «Довженко-Центр» у 2021 році. Також у Венеції покажуть іншу українську стрічку «Назавжди-назавжди» Анни Бурячкової. Це історія про підлітків, складний вік яких доповнюється ще і складними історичними обставинами — 90-ми роками.
Ну а що ж до чергових росіян, то ситуація така. Скандальний Роман Полянський привезе свій новий фільм «Палац», який розповідає про підготовку до Нового року в розкішному швейцарському готелі. Серед акторів — Міккі Рурк, Фанні Ардан та Олівер Мазуччі. А також — цілий список їхніх російських колег.
Найяскравіший — Віктор Добронравов, син Федора Добронравова, який грав Івана Будька у «Сватах». Нині він підтримав війну Росії проти України та відвідував поранених військових.
До цього він схвалив окупацію Криму. Та попри це серіал із ним продовжував транслюватися на телеканалі «1+1», а останній сезон вийшов усього за два місяці до повномасштабної війни. Зважаючи на це, претензії до Полянського та керівників Венеційського кінофестивалю нам висловлювати стає важче. У нас цілий міністр культури та інформполітики заступався за Добронравова-старшого, чому тоді комусь у фільмі не можна зняти молодшого?
Віктор в інтерв’ю про війну висловлювався доволі специфічно, трішки в жанрі стендап-комедії. Наприклад, «Країна, в якій 30 відсотків населення має туалет на вулиці, таку країну санкціями не налякати. Вони не розуміють, з ким зв’язалися».
Також він вважає упереджене ставлення до росіян у світі несправедливим. А заклики «не мовчати» — дешевим популізмом.
«Все, що відбувається зараз, викликає у мене презирство… Мені не соромно, що я росіянин. Я зараз гордий. Все мине. Потрібно бути добрішими. Всередині боляче від несправедливості. Чому я повинен мати якусь точку зору стосовно цього? Я — людина, яка не займається політикою і просто хоче їсти. Чому великий диригент повинен давати оцінку, чому повинні скасовувати концерти?».
Також у фільмі Полянського публіка побачить Ксенію Раппопорт, Олександра Петрова, Антона Пампушного, Данила Котова, Марину Страхову. Фільми з Петровим, профінансовані Фондом кіно, продовжують виходити в російський прокат. Прикметно, що Ксенія Раппопорт колись зіграла колишню українську секс-працівницю Ірину у фільмі Джузеппе Торнаторе «Незнайомка».
Також на Венеційському фестивалі покажуть новий фільм Вуді Аллена «Щасливий випадок», права на показ якого в Росії продали ще в лютому на Берлінале.