«Поліція шукає свідків»: книгарню Vivat у Харкові облили фарбою
Пошкодження фасаду виявили співробітники харківської книгарні Vivat, прийшовши на роботу. Стіни, вікна та вхідна група були облиті жовтою та рожевою фарбою, — ці пошкодження вже зафіксували в поліції.
«Вважаю це актом вандалізму, пов'язаним з нашою діяльністю, направленою на розвиток української культури», — йдеться у заяві співробітниці «Вівату».
Vivat на вулиці Квітки-Основ'яненка у Харкові — перша офлайн-книгарня видавництва. Наразі їх дві в цьому місті (друга відкрилася 12–13 серпня 2023 року).
Руслан Онощенко, керівник мережі книгарень Vivat, у коментарі «Детектору медіа» розповів:
«Фасад облили олійною фарбою. Коли співробітниці прийшли відкривати книгарню, "святкова" жовта і рожева фарба ще була свіжою. Оскільки у Харкові діє комендантська година, ми припускаємо, що обмалювали книгарню Vivat у проміжку між 5:30 та 10:00 ранку. Раніше подібних інцидентів не траплялося, таке з нами вперше. Наразі поліція шукає свідків та власників камер відеоспостереження, що встановлені на сусідніх будівлях, аби знайти винних. На вулиці Квітки-Основ'яненка працює небагато закладів, вони не постраждали».
Директорка видавництва Vivat Юлія Орлова прокоментувала інцидент на своїй сторінці у фейсбуці:
«В Харкові працюють дві книгарні Vivat — стільки ж, як у Києві та Франківську. Маленька, але мужня команда з п'яти людей щодня, попри безсонні ночі і вибухи, відкриває їх для відвідувачів. Бо ми хочемо, аби у кожного харків'янина була змога читати якісні українські книжки.
Картини понівеченого, розтрощеного, спаленого майна, на жаль, вже звичні для харків'ян. Але те, що ми побачили сьогодні зранку, по-справжньому шокувало. На фото — одна із наших харківських книгарень».
Також вона закликала підтримати книгарню: «Ми співпрацюємо із поліцією. І, звісно, відмиємо фарбу. І працюватимемо далі, щоб створювати і продавати якісні книги українською мовою. Та сьогодні я прошу харків'ян і гостей міста підтримати співробітників й співробітниць книгарень. Завітайте до них, посміхніться, скажіть кілька добрих слів. Бо Харків, звісно, залізобетон. Але у такі ранки нам особливо потрібна ваша підтримка».
Під постом Юлії Орлової книголюби й книголюбки, письменники та письменниці, видавці та мовний омбудсман висловлюють слова підтримки.
Та попри все Vivat продовжує свою роботу. Вже завтра, 14 лютого, у книгарні на вулиці Квітки-Основ'яненка відбудеться подія «Любов як у класиків», де поговорять про те, як класики писали про любов. Подію перенесли з 11 лютого, через оголошений у Харкові День жалоби за загиблими внаслідок удару «шахедами».
Наприкінці січня видавництво Vivat разом із БФ «Гуркіт» оголосили акцію «Постав російську книгу в куток». Кожен охочий може принести до мережі книгарень Vivat російськомовні та радянські книжки і здати їх на переробку. Виручені кошти від продажу макулатури підуть на придбання пікапу для збиття «шахедів». За кожні 5 кілограмів макулатури Vivat дарує знижку 30% на наступну покупку.
Вадим Поздняков, співзасновник проєктів «Деколонізація.Україна» та «Мова.Харків» у своєму фейсбуці висловив обурення щодо облиття книгарні Vivat фарбою та провів аналогію з пошкодженням українських муралів у Харкові: «Багато фарби і на плакаті "постав російську книгу в куток", щодо здачі російських книг на макулатуру. Аналогічно у Харкові регулярно пошкоджують українські мурали. Впевнений, що це справа рук одних й тих же виродків. Може, вже СБУ трохи включиться і знайде ту вату?»
Поки що мотиви людей, які розфарбували Vivat, невідомі. Можливо, вони уявили себе Гамлетом Зіньківським і вирішили лишити послання на фасаді книгарні, або хотіли додати трішки сенсів, як Соня Морозюк. Але в будь-якому разі сподіваємося, винних знайдуть якнайшвидше.
Нагадаємо, 11 лютого невідомі вандали розписали гомофобними висловами фасад кінотеатру «Жовтень», а також пофарбували сітілайти з афішою фільму Аркадія Непиталюка «Уроки толерантності». Додамо, що тема фільму пов'язана не так із ЛГБТК+, як із тим, що проста українська сім'я шукає порозуміння та відновлює теплі стосунки.
Фото: Руслан Онощенко, фейсбук Юлії Орлової, видавництво Vivat, скриншоти з фейсбуку