«На той час це були шалені гроші». Ірма Вітовська розповіла про гонорари на ситкомі «Леся+Рома»
Передбачуваний успіх — Ірма в нас одна з небагатьох акторок у статусі «суперзірки». Бо, як кажуть у тусовці, вітчизняний інститут зірок кіно в Україні лише формується. Акторка справді розповіла багато цікавого, але ми зупинимося на телебаченні та конкретно ситкомі «Леся+Рома». Значення цього проєкту було справді колосальним. Зокрема й тому, що глядачі ледь не вперше почули живу, розмовну українську в серіалі.
Вітовська згадує, що це була така суміш літературної мови з модними словами, трохи суржиком і сленгом: «Десь 80 на 20». Зокрема тому глядачі й асоціювали головних героїв із собою. Нагадаю, це була пара молодих людей, які жили абсолютно так само, як більшість пар у великих містах. Ця українська версія канадського ситкому «Un gars, une fille» стала надзвичайно популярною і розтяглася на 6 сезонів. Показували серіал на телеканалі ICTV.
«“Леся+Рома” підняв нас на четвертий рік на страшенний щабель. Так ніхто не отримував у цій країні. Ніхто. Тому що ми з Дмитром зрозуміли, що ми незамінні і навряд чи нас на 2, 3, 4 сезон будуть змінювати. Ми відповідно почали піднімати свої ставки після 1 сезону. Вони знімалися сесійно. І ось 4-й сезон ставка була неймовірно висока. Це був, ну я не скажу, я не знаю, як європейські актори, але, мабуть, десь близько. За день», — сказала Ірма Вітовська.
На запитання Аліни Доротюк, це була 1000 доларів чи більше, Ірма Вітовська відповіла: «Більше. За день. Плюс іще продакт-плейсмент. Це 5, 6, 7 сезон». Ведуча та акторка підсумували, що на той час це були шалені гроші. Так, і долар у ті роки був у нашому улюбленому вигляді — по 8.
Вітовська поділилася, що це дало їй змогу відчути, що таке свобода, і не залежати від розкладу в театрі: «Я зрозуміла, що не хочу бути залежна від хвиль керівника, від хвиль симпатії: ти потрібна, непотрібна. Я взагалі ніколи не просила, ні з ким не спала, ні до кого не ходила, ніколи не юлила. Я завжди була поза цим».
Аліна Доротюк запитала, чи були пропозиції, бо «зараз дуже багато радянських акторів згадують про харасмент». «Були, але я не буду називати від кого. Це було, коли мені було там 20–30 трішки [років]. Я завжди була жорстка і була революціонеркою у всьому», — повідомила Ірма.
Вона розповіла і про те, як вийшла з образу Лесі, з яким її асоціювали довгий час через успіх ситкому: «Складно, але я це пройшла. Я просто не знімалася 2 роки. Ніде».
Акторка також розповіла про те, чим відрізняється робота в кіно від телеформату: «Коли люди кажуть: “Ви знімаєтесь у кіно”, то я кажу, що я зараз знімаюсь тільки в кіно, а на телебаченні, на жаль, я дуже рідко. А яка різниця? Є різниця: а) сценарій; це завжди різниця, тому що сценарій у кіно — це амбіції. Хороша команда в кіно закладає потрапити на фестиваль категорії “А”, а телебачення не закладає для себе амбіції потрапити на фестиваль».
Вона додала, що, звісно, є фільми, автори яких не збираються на фестивалі: «Але вони тоді мають амбіції отримати великий комерційний зиск, шум і стати культовим. Це теж шлях, це теж потрібно. Є фільми для дозвілля — атракціони, а є фільми як кіно — для вашого росту. І вони мають дві різні задачі. І ті, і ті важливі, і ті, і ті потрібні, і в тих, і в тих ти повинен працювати».
У розмові Ірма Вітовська зачепила багато тем, зокрема й зникнення Дмитра Лалєнкова (колеги, який зіграв роль Роми) з українського інфопростору, і погрози за часів Януковича, і свою роль у майданах.
Фото: фейсбук Ірми Вітовської (фото Катерини Томчук), ICTV, скриншоти з програми Аліни Доротюк