Як ловити медійників на маніпуляціях. Майстерклас від Євгена Дикого
Буває, люди дратуються новомодним термінам, які часто вживаються доречно і не дуже. Один з них – «наративи». Частіше за все в публічному просторі ми чуємо це в негативній конотації, як «російські наративи».
Один із недавніх ефірів ютуб-каналу «Фабрика новин» може стати хрестоматійним посібником для спрощеного пояснення та визначення цього поняття.
Нічого незвичайного. Просто ведуча, у якої в ефірі гість — Євген Дикий. Під час АТО — заступник командира «Айдару», публіцист і науковець, з 2018-го керував Національним антарктичним центром.
В ефірі показують шматок оперативного відео, де на кордоні затримують автівку з двома чоловіками, яких намагалися вивезти з України разом із контрабандними цигарками. Після чого ведуча ставить запитання Євгену: «Як зібрати необхідну кількість мобілізованих, якщо українські чоловіки не бажають воювати?». Доказом такого масового небажання позиціонують щойно показаний сюжет.
Зважаючи на неймовірно клікбейтні заголовки цього каналу (які ми вам покажемо) та стилістику інших ефірів, ми припустили наступне. Що, можливо, розрахунок був на праведний гнів, адже Євген Дикий, серед іншого, відомий своїми радикальними висловлюваннями щодо ухилянтів.
Як людина, яка роками збирала гостей в інформаційні ефіри та політичні токшоу, з перших рук поділюся з вами принципами драматургії, раптом ви не з ТБ. Формуючи пул гостей, ви заздалегідь знаєте з відкритих джерел позицію того чи іншого гостя, а отже комбінуєте їх так, щоб навіть у вашій голові гіпотетично між гостями була дискусія. Ви навіть можете уявити це в конкретних діалогах, тому що знаєте їхні аргументи і засоби донесення своєї думки. Те саме з одиночним гостем. Якщо він здатен на радикальну позицію, то як затравку для питання ви підводите його до «виступу на броневичку» якимись фактами, які його дратують.
Але все це працює з тими, хто вписаний у порядок денний політикуму, тими, хто достеменно вивчив переваги популізму або щиро за покликом душі вміє гратися тільки в емоційну політику, не включаючи критичне мислення.
В цьому ж ефірі ведучій Анастасії Федор не позаздриш. Нічого не віщувало біди. Простий відеоряд, максимально прості узагальнюючі висновки, питання до людини, від якої гіпотетично можна очікувати емоційних заяв, із яких потім для youtube, якщо пощастить, можна нарубати цитат.
Аж раптом щось пішло не так.
Євген Дикий: «Давайте почнем з того, скільки чоловіків було у цьому бусику?»
Анастасія Федор: «Тут — двоє. Тут небагато».
Є.Д.: «А скажіть, будь ласка, за той самий день, коли затримали це гівно у бусику, як ви гадаєте, скільки українських чоловіків просто отримали повістки і пішли в ТЦК?»
А.Ф.:«Точно більше».
Є.Д.:«Точну цифру ніхто не знає, але це по-любому в тисячах. Розумієте? А тепер питання: скільки репортажів про цих двох і скільки репортажів про ті тисячі? Пані Анастасіє, скажіть, що з вами усіма медійниками зробити, щоб ви перестали викривляти картину нашого життя? Ви показуєте репортаж про цих двох і далі ставите питання: "українські чоловіки бояться воювати".
Я перепрошую, зробіть репортажі про тих, хто за цей самий день пішов воювати. Спитайте у них, чи бояться вони воювати».
Продовження дивіться тут.
Діалог тривав, тривав і тривав. На ведучу було боляче дивитись, адже виправдання за тенденцію в медіа до узагальнення негативних проявів на рівень «вся країна», «всі українці» і т.д. звучали непереконливо. Натомість Євген Дикий наочно розклав своїй співбесідниці, що саме вона робить:
«Ви берете патологію, узагальнюєте і подаєте це як норму. А це не так».
Втім, якщо уважно придивитись до контенту ютуб-каналу «Фабрика новин», то думка про те, що ведуча в ефірі просто невдало сформулювала питання, відпадає. Лейтмотив більшості ефірів «Фабрики новин» — «ми всі помрем. Причому прямо зараз».
Це приклади «внутрішнього контенту». Є і зовнішній. З якогось переляку на каналі «Фабрика новин» регулярно виходять розмови Латиніної із Солов'єм. Хто з них вважається ведучим українського медіа — загадка.
Ну а про те, що в решті ефірів фігурує традиційний «суповий набір» зі спікерів-росіян, навіть напевно і згадувати необов'язково.
І це приклади відео лише за два дні. Якщо передивитись заголовки за довший період, то можна подумати, що України вже напевно не існує. Всі загинули і лише «Фабрика новин» закривавлена віщає з бункера.
До речі, не гребують тут і... назвімо це «креативними цікавинками». Штибу бойових комарів або мальчіків в трусіках.
Що ж до наративів «Фабрики новин», то днями їх розбір робив журналіст Богдан Амосов.
Але будьмо чесними, до узагальнень та маніпуляцій схильні не тільки на цьому каналі. Тож пильність та інфогігієна — це особисте завдання кожного споживача інформації.