Чому медіа повинні припинити писати про відомих українських співачок
Ми в «Антоніні» добре знаємо, що ніхто нічого не припинить, але ніхто нам не заборонить черговий раз пообурюватися.
Ви, напевне, помітили тенденцію: якщо в заголовку йдеться про відому, приміром, співачку, то з великою імовірністю в самому матеріалі вам розповідатимуть про ноунейма. Або, в кращому разі, людину, яку ви згадаєте за якимись епізодичними успіхами або відомістю в дуже вузьких колах.
Проте, якщо в заголовку написати «Оксана Стефанчук похизувалася новою кицькою в інстаграмі», то хіба ви клікнете на таке занудство? А ось якщо це зробить відома акторка, то ж інша справа. Зазвичай такі матеріали або розчаровують (бо в читачів з'являється відчуття, що їх пошили в дурні), або викликають іронію. Але клікбейт — він такий.
Ще одна тенденція — наголошувати на українськості людини, коли це не потрібно. «Українська співачка Тіна Кароль», «український телеведучий Тімур Мірошниченко». Часто люди самі так представляються і навіть підписуються в інстаграмі чи деінде. Навіщо? Ви бачили, щоб в якомусь британському шоу Джоан Роулінг оголошували чи титрували як «британську письменницю».
Зрозуміло, якщо це якесь «Євробачення» чи інша міжнародна подія, в якій беруть участь представники різних країн. Тоді наголосити про національність логічно. Але коли йдеться про ситуації всередині країни і про людей справді відомих, оце «українська» чи «український» починає викликати питання. Навіть є думка, що це постколоніальна звичка. Мовляв, якщо співак російський, то всі і так його знають. А як український, то треба якось вже окреслювати.
Погугліть, приміром, «российский певец Филипп Киркоров» — і ви знайдете хіба новини, в яких ідеться про його контакти з іншими країнами.
Ну а якщо повернутися до «відомих людей» у заголовках, то тут питання яєць і курки. Недавно вашій Антоніні на пошту прийшов мейл із заголовком «Відома українська співачка вийшла заміж і вперше показала свого чоловіка». Знаменитість звати Інесса Грицаєнко. Знаєте таку?
Лист прийшов з її ж електронної пошти і був типовим запрошенням опублікувати про це новину. І колеги опублікували. Думаю, ви здогадуєтеся, з якими заголовками.
Колегам же нагадую, що ще на першому-другому курсі журфаків нам із вами розповідають, що коли людина відома, то немає сенсу на цьому наголошувати. А якщо невідома, то наголошувати нема на чому.