«Позор и приговор украинской власти»: украинские медийщики вспоминают Георгия Гонгадзе
Пятнадцать лет назад, 16 сентября 2000 года, в Киеве пропал журналист-расследователь, основатель и первый редактор издания «Украинская правда» Георгий Гонгадзе. Второго ноября в лесу под Киевом нашли обезглавленное тело, в котором друзья и супруга журналиста Мирослава Гонгадзе опознали Георгия. Вскорости разгорелся печально известный «кассетный скандал», а акции протеста после убийства Гонгадзе переросли в масштабное движение «Украина без Кучмы» – именно тогдашнего президента Леонида Кучму и его окружение считают виновниками гибели Георгия. Расследование дела об убийстве Гонгадзе длится до сих пор.
Украинские журналисты и лидеры мнений в соцсетях вспоминают исчезновение и выражают надежду, что заказчики убийства Георгия понесут наказание.
Мирослава Гонгадзе, ведущая «Голоса Америки», жена Георгия Гонгадзе:
15 років тому сьогодні була субота. Я прокинулась рано, треба було збиратись на конференцію в Пущі. День був гарний, вирішила взяти з собою дітей. Він ще спав, поки я збирала дітей. Перед виходом я його розбудила, щоб попрощатись. Він прокинувся і сказав, що ми не підемо, поки він не проведе з дітьми урок англійської і грузинської. Діти нили, бо налаштувалися іти. Але він настояв. Ми вийшли лише через годину і домовились, що повернемось десь біля десятої. Коли ми повернулись , двері в квартиру були зачинені, він ніколи не повернувся додому...... Є дні, які пам'ятаєш по хвилинах, сьогодні, 15 річної давнини, саме такий день. Серце розривається.
Сергей Руденко, главред сайта «Эспрессо ТВ»:
Я дуже добре пам'ятаю, як 15 років тому у офіс «Радіо Свобода» прийшла Марина Пирожук і сказала: «Мирося телефонувала. Зник Гія». Потім були неймовірні версії від МВС. Виїхав, під своїм, під чужим іменем, купляв квиток-не купляв. Десь бачили у Львові-не у Львові. Хоча мєнти вже знали: Гонгадзе вже нема в живих. Потім був «касетний скандал». Мороз, вивезення Мельниченка однією із співробітниць «Свободи» за кордон. Пам'ятаю, як на «Свободі» ми оприлюднювали перші записи Мельниченка.
У цей день я найбільше не люблю пафос. Мабуть, буде він і завтра. За 15 років багато змінилось. Вже є і пам'ятник Гонгадзе, і вулиця названа його іменем. Пукач засуджений, Кравченко мертвий, Литвин пихатий – у Раді, Кучма – переговорник у Мінську. Ющенко, який клявся розслідувати вбивство, – на політичній пенсії. Мама Георгія – Леся, – яка до кінця вірила, що її син живий, пішла із життя. Сім'я Гонгадзе живе у США. Вихованці «Української правди» – Найєм і Лещенко – у нинішній владі.
А от питання: за що вбили Гонгадзе і хто замовив це вбивство, залишаються відкритими.
P. S. Георгій Гонгадзе дотепер так і не похований.
Александр Акименко, руководитель онлайн-медиа Platfor.ma:
В этот день 15 лет назад пропал украинский журналист Георгий Гонгадзе. По злой воле людей, которые поставили политические игры выше жизни. Ни одной из политических команд, приходивших к власти с тех пор, не хватило смелости назвать вслух заказчиков преступления и отправить их туда, где им положено быть все это время.
Сегодня, 16 сентября, в Киеве, на Майдане соберутся сотни людей, чтобы почтить память Георгия и всех погибших журналистов за время независимости.
Я, к сожалению, не смогу быть в Киеве, но мы организовали акцию здесь, в Стенфорде. Вся программа John S. Knight Journalism Fellowships практически в полном составе собралась на главной площади университета, чтобы присоединиться и проявить солидарность со всеми, для кого правда имеет значение. Для всех, кто не забыл и уверен, что виновные должны по-прежнему быть наказаны без срока давности.
Алексей Подольский, журналист, правозащитник:
З ранку не можу вирішити: чи йти сьогодні увечері на Майдан?
Чи йти до тих, хто збиратиметься з нагоди 15 роковин загибелі Георгія Гонгадзе?
Не розумію: навіщо?
Якщо пом’янути, я це роблю не на Майдані, а поки немає могили – у церкві. Там, де ми – християни – зазвичай молимося і згадуємо тих, кого любим і не забуваємо.
Якщо протестувати і виборювати справедливість – я це роблю у суді, де йде запекла війна із суддями, Шокіним та Порошенко. Які безсоромно і брутально по «беспределу» намагаються залишити замовників вбивства Георгія безкарними, насамперед – Кучму. Тим більше я не розумію, у чому полягатиме протест, якщо з повідомлень організаторів жодного імені замовників, фальсифікаторів розслідування, президентів, що гарантують українцям правосуддя, вони навіть згадувати не збираються.
Якщо пропіаритися на камери, зробити для картинки сумну фізіономію, то, по-перше, я не зірка-товар і не збираюсь на вибори, а по-друге, переважна більшість українських каналів, що належить Пінчуку та друзям Кучми, мене все одно або ігнорують і не дають слова, або вишукують неприємний ракурс. А ті поодинокі, що цікавляться моєю позицією, можуть взяти мій коментар де завгодно. Адже я від першого дня цієї справи використовую найменшу можливість донести українцям правду.
Єдине, що варте уваги – це подивитися у очі організаторам цього блюзнірства, яке за принципом: «Якщо явище не можна здолати, його треба осідлати», патронується Пінчуком і владою. Може дійсно варто подивитися у очі Українській Правді та взагалі всім тим журналістам, що демонструватимуть солідарність не у суді, не під ГПУ, не під адміністрацією Порошенка, де я їх не бачу принаймні останніх років 10. Демонструватимуть солідарність не під час реальних боїв за Правосуддя, а прогулянкою Майданом без жодного гострого слова і навіть жесту. Але знаю, коли дивлюсь у такі очі – мене нудить.
Отже рішення прийму у останній момент, можливо, під впливом друзів, які наполягатимуть: «Ти там маєш бути».
А у цей вже 15-й день страти Георгія я хочу не пообіцяти, а повідомити. Поки живий і залишаються сили, я битимусь без компромісів. Адже окрім Гонгадзе є інші, для Вас невідомі, а для мене – святі імена і душі. Яких немає у плівках, але у замовниках ті ж самі негідники. Адже справжні українці не здають і не кидають своїх побратимів, навіть тоді, коли їх немає на світі.
Слава Україні і Вічна Пам'ять Героям!
Юрий Бутусов, главред Censor.net:
Известный правозащитник Алексей Подольский, который был похищен и избит той же группой «орлов Кравченко», убившей Георгия Гонгадзе, 15 лет требует открытия судебного процесса над Леонидом Кучмой, который дал приказ похищать людей и на котором лежит кровь Гонгадзе. 15 лет прошло, как Алексея похитили и избили, и до сих пор нет никому дела, и суд даже не начался. Хотя все, все знают, и исполнители похищения много лет под стражей. 15 лет как наш коллега-журналист убит властями, и насильственные действия против него санкционировал президент Украины, а суд не начался. У миллиардеров свои законы – им даже можно убивать безнаказанно. Дело Гонгадзе – это барометр наличия правосудия в Украине.
Тарас Березовец, политолог:
15 лет без Георгия Гонгадзе. Сегодня быть журналистом-расследователем все так же небезопасно, но зато намного более престижно, чем тогда, 15 лет назад. Сегодня журналистов, докапывающихся до истины, все так же боятся политики и сторонятся чиновники. Но таких журналистов в стране сотни, и даже известных на всю страну – десятки. Георгий для своего времени был один. Не потому что мало было талантливых – не было смелых. То, что его смерть расследуют и никак не могут найти виновных уже при четвертом по счету Президенте – позор и приговор украинской власти одновременно. Говорить неудобную правду в Украине все так же непопулярно и опасно, как 15 лет назад. Он мог и говорил. И потому его сегодня нет среди нас. Философия, достойная уважения. Благодаря ему мы теперь знаем, что правда – самое сильное оружие. Правда, обоюдоострое. Потому Георгий навсегда останется особым человеком. Человеком, который мог говорить неудобную правду в лицо.
Муся
Фото: rbc.ua