Ведуча «Єдиних новин» порівняла поведінку Путіна з аутизмом. Її студенти розповіли нам про гомофобні та сексистські заяви
Нагадаю, в ефірі Ольга Нємцева розмовляла з радником голови Офісу Президента Михайлом Подоляком про саміт у Китаї. Звісно, говорили про те, як там поводився російський диктатор Володимир Путін і про його карколомну заяву щодо передачі Україні ATACMS. Нагадаю, він запропонував США забрати ракети назад, а Джо Байдена запросив до себе випити чаю. Під час ефіру Ольга прокоментувала це так:
«Та, дуже схоже на аутизм».
Ясна річ, понеслося. Більше про цю ситуацію та реакцію на неї читайте в нашій новині.
Журналістка Олена Дуб запостила уривок з ефіру у своєму фейсбуку і звернулася до френдів із питанням:
«Я не знаю, чий це слот у телемарафоні, увімкнула зазирнути, що там. Але коли почула це від ведучої, то аж поперхнулась .
Просто додивіться відео до кінця зі звуком.
І скажіть — це нормально?»
У коментарях, звісно, все це назвали диким трешем. І навіть потегали членкиню Комісії з журналістської етики Лізу Кузьменко, яка й собі зробила допис.
«Безумовно, варто обговорювати поведінку та надавати оцінку діям російського диктатора Володимира Путіна, який з 2014 року розпочав кровопролитну військову агресію в Україні. Однак, робити це у недискримінаційний спосіб відносно людей з аутизмом».
Також Кузьменко написала, що від каналу та ведучої повинні бути негайні вибачення. Сама ж Ольга Нємцева має пройти якісь курси щодо інклюзивності в інфопросторі. Це доволі іронічно, адже Ольга — викладачка на факультеті кіно і телебачення КНУКіМ. Про це — трішечки далі.
Але спочатку нагадаю, що різні не дуже коректні або й узагалі некоректні слова, фрази чи порівняння трапляються в нашому інфопросторі доволі часто. Мушу зізнатися, що й сама бувало переходила якісь червоні лінії, хоча ж наче намагаюся тримати себе в руках. Звісно, це пояснюється недостатньою проговореністю цієї проблеми і відсутністю певної тяглості.
Ми на своєму журфаці не мали жодної пари на тему інклюзивності. З нинішніми студентами ситуація не набагато краща. Тому журналісти цілком можуть вдаватися до образливої лексики, навіть не усвідомлюючи цього. Отже, варто звертати увагу на кожен такий випадок, а спеціалістам проговорювати його і пояснювати, що не так.
Щиро сподіваюся, що Ольга Нємцева справді не усвідомлювала, чому диктаторів не можна порівнювати з людьми з порушенням аутичного спектру, а слово «аутизм» не є синонімом «відбитості». Зрештою, згодом в ефірі вона перепросила за свої слова, назвавши їх недоречними.
Проте раніше ведуча вже мала неприємну ситуацію, коли працювала на «Еспресо». В ефірі наприкінці матеріалу про черговий прайд вона додала коментарі «від себе», які були доволі гомофобними. Тоді в редакції каналу, політика якого такі справи категорично засуджує, Ользі пояснили, що так казати не можна. На що вона відповіла, що такі матеріали перечать її релігійним цінностям. І згодом звільнилася та пішла на ZІК.
А ще цікавіше послухати, що кажуть її студенти. Оце зашквар так зашквар, друзі. Один з них мені розповів, що Нємцева заборонила йому писати диплом на тему захисту людей ЛГБТК+ в Україні. Мовляв, написати можеш, але знай, що я проти цього і на екзамені тебе завалю. Ну і взагалі шок-контент. Це вже мені розповідали її студентки. Мовляв, викладачка має звичку лишати їх після пари і розказувати, що секс до шлюбу — то гріх і вони не повинні ним займатися.
Але зважаючи, що йдеться про КНУКіМ, — дуже дивно. Там Поплавський публічно жартує, що купує квартири викладачкам за сексуальні послуги. А викладачки ніяковіють та нервово посміхаються.
Тому лиш можу уявити в цьому виші викладання дисципліни «Словник безбар’єрності». Хай бог милує.