Ющенківська Україна — це свято сірості. Ще трохи про базові погляди Роднянського
Про суть скандалу, який стався в інстаграмі Роднянського, можна докладно почитати тут.
А тепер пропонуємо покопирсатися в підґрунті. І ще раз наголосити на тому, що дивуватися його позиції не варто.
Завдяки посту у фейсбуці телеведучої Мирослави Барчук ми натрапили на запис інтерв'ю, яке в далекому березні 2009 року Олександр Роднянський дав Тетяні Толстой та Дуні Смирновій у їхньому проєкті «Школа злословия». І повірте, навіть якщо ви колись його й дивились, то в сучасних реаліях і для розуміння базових установок засновника «1+1» варто трохи навести різкість і вслухатися в меседжі.
Мирослава в пості згадує лише один епізод цієї розмови:
Ми ж вирішили послухати її всю. І недарма.
Вважаємо, що українській кіноспільноті не варто почуватися унікальною через те, що Роднянський заявив, що її не існує. Для нього, судячи з інтерв'ю, багато чого не існує. Наприклад, тема першого Майдану. Це той самий час, коли колектив «Плюсів» мусив виходить в ефір з публічним вибаченням перед глядачами за те, що редакція працювала згідно з кучмівсько-медведчуківськими «темниками», які пів року передвиборчої кампанії 2004-го забороняли надавати ефір Віктору Ющенку.
До речі, про це Мирослава Барчук теж згадує і вважає, що Роднянський так і не подарував новій владі та Майдану того, що був змушений просити вибачення.
Інтерв'ю вийшло в момент, коли Ющенку залишалося бути Президентом України лише рік. Роднянський уже давно працював у Росії, робив розважальний канал СТС, знімав серіали й кіно, зокрема мілітарно-пропагандистські. І тут Смирнова вирішила поговорити з ним про Україну.
Д.С.: Ви ющенківець чи тимошенківець?
О.Р.: Ні те, ні інше. Більш того, мені ідея ющенківської України безкінечно не подобається. Я взагалі вважаю, що те, що відбувається, це свято сірості [...] Це зборище яскравих посередностей [...] Вони погано вчилися в школі, без освіти, погано говорять будь-якою мовою.
Д.С. (до Толстої): Це говорить медаліст і власник червоного диплома! Тобто він наша людина.
О.Р.: Це правда (всі сміються, всім сподобався пасаж зі спільним вивищенням відмінників. — Ред.). Але я не розумію, чому сільський бухгалтер, який не прочитав жодної книжки, має мені розповідати, яким чином буде упорядкована країна, в якій я народився і виріс. Це моя принципова позиція. І тому мені не подобається ідея двієчників, які керують країною.
Отже, благородному містянину і киянину Роднянському не подобається світогляд тодішнього президента з села. Він не хоче ототожнювати себе з позицією Ющенка. Він зазначає, що Ющенко — носій діаспорянських поглядів на Україну, і саме тому в Україні йде «переписування історії».
О.Р.: Звідси і історія багатовікової окупації України. Що неправда, тому що Україна була безумовно не окупованою частиною імперії, а її невід'ємною частиною. І її еліта була частиною імперської еліти. Звідси необхідність повністю змінити пантеон героїв, тому не Велика Вітчизняна війна, а Голодомор.
Т.Т.: Смішно!
О.Р.: Тому не тисячі чи сотні Героїв Радянського союзу — українців, а безумовно герої ОУН-УПА. Тому не революціонери або, навпаки, діячі білого руху, в якому маса українців, [...] а звісно, Бандера, Шухевич або Петлюра.
Далі телепродюсер, який сидить у студії НТВ в путінській Росії, робить приголомшливу заяву про те, що в Україні хоч і багато каналів, але назвати їх вільними вже не можна. Нагадаю, це 2009 рік.
І, звісно, не обійшлося без обговорення мовного питання. Причому з власної ініціативи гостя студії. Тому що перед цим Дуня Смірнова натхненно ділилася спогадами про те, як щойно побувала в Одесі і відзначила для себе особливість міста. «Це, звісно, не укрАінське місто. Воно і не російське. Воно особливе. Його можна насильно українізувати або русифікувати, але воно лишиться таким, як воно є».
І тут «Остапа понесло». Роднянський заговорив про вибір шляху України. Зокрема, що «можна було би бути сучасною багатонаціональною і толерантною країною, а можна отак як є, країною титульної нації, всіх насильно перевести на одну мову». І взагалі, вважає гість ефіру, треба було еволюційно це робити, просто стимулюючи всіх говорити двома мовами. Тобто, зверніть увагу, не українською, а саме двома.
Звісно, інтерв'ю старе. Більшість людей еволюціонує і змінює ставлення до різних процесів. Ми не знаємо, чи досі Роднянський вважає, що українці переписали історію, а героями першої чверті 20 століття мають бути білогвардійці, а не, скажімо, студенти, які загинули під Крутами, захищаючи українську державність. Але, на нашу думку, важливо зрозуміти базовий світоглядний набір людини, над якою витає ореол засновника українського телебачення.