Орлиця повернулася в гніздо. Що розповідає Ірина Фаріон про своє поновлення у Львівській політехніці
Мовознавицю та колишню народну депутатку не тільки поновили на посаді професорки кафедри української мови у Львівській політехніці, а ще й виплатять 123 927 гривень зарплати «за період вимушеного прогулу». Про це Фаріон написала у своєму телеграм-каналі. Опублікувала своє фото в сукні біля вишу й фото наказу.
Канал «1+1» взяв у неї ексклюзивне інтерв'ю. Відео починається з того, що журналістка каже: «Двічі в одну річку не ввійдеш, а от у двері — можна. Це довела скандальна мовознавиця Ірина Фаріон, коли 10 червня знову зайшла до Львівської політехніки в якості викладача після свого скандального звільнення».
Нагадаю хронологію подій. 4 листопада вийшло інтерв'ю Ірини Фаріон у межах програми «Рандеву з Яніною Соколовою», де вона сказала, що не може російськомовних українських військових з Третьої штурмової бригади назвати українцями. Там ще були слова про зброд і «чого ви такі очманілі?». Очікувано, вона втрапила в скандал. Вони для неї — норма. Що не так з Іриною Фаріон, ми писали ось тут.
За кілька днів омбудсман Дмитро Лубінець звернувся до Нацполіції та Нацради з питань телебачення і радіомовлення. Він побачив у висловлюваннях Фаріон «утиск та дискримінацію». А на одному з корпусів Львівського політеху з'явилися листівки з написами «Фаріон — геть з політехніки», «Чому в політесі досі працюють паплюжники честі українських воїнів?». Студенти вийшли на мітинг з вимогою звільнити Фаріон.
Тоді ще Львівська політехніка опублікувала заяву на своєму сайті, мовляв, не несуть відповідальності за висловлювання своїх працівників та студентів поза університетом.
А 13 листопада Фаріон знову втрапила в скандал через те, що опублікувала скриншот листа, який їй написав студент із Криму. Проблема в тому, що вона не замазала його даних. І його затримали росіяни. На це також відреагував омбудсман — звернувся до СБУ. А СБУ, у свою чергу, відкрила кримінальне провадження щодо Ірини Фаріон за чотирма статтями Кримінального кодексу та призначила низку експертиз щодо її висловлювань та публікацій.
15 листопада її звільнили, а вже 7 грудня Фаріон подала до суду, щоб оскаржити рішення про її звільнення з Львівської політехніки. Тоді суд вона програла (7 лютого). Але 29 травня Львівський апеляційний суд постановив поновити її на посаді та виплатити заробіток за період вимушеного прогулу.
Ірина Фаріон на засіданні в Львівському апеляційному суді
Тепер до самого інтерв'ю. Фаріон каже: «Я не боролася за поновлення на посаді. Для мене ця посада не є такою цінною, як може комусь і здаватися. Я давним-давно вийшла за межі усіх посад, так би мовити. Мені йшлося про інше. Мені йшлося про те, що не можна за політичним замовленням звільняти людину з посади — якщо це не подобається чинній владі, яку Ірина Фаріон дуже послідовно, системно викриває і критикує. Тому моє повернення до Львівської політехніки — це торжество права». Торжество нездорового глузду, я сказала б.
Про студентів вона теж згадала. Каже: «Мене найменше цікавить їхня позиція щодо мого поновлення. Нехай пишуть свої листи протесту суддям. Я не салат Олів'є і не долар, аби всім подобатися. Пес гавкає, а ми робимо свою справу». Я вже уявляю, як вона ставитиметься до студентів після цього (хоча її колишні студенти розповідали мені, що з її боку і так дивне ставлення, особливо до тих, хто приїхав зі сходу).
Журналістка «1+1» дала нам інформацію про те, з чого почався конфлікт, у які ще скандали втрапляла за останній час (наприклад, як вона критикувала Джері Хейл та Альону Альону — назвала їх гібридами, бо їй не сподобалися імена). І пригадала, як Дмитро Гордон після словесної перепалки з Фаріон припустив, що вона є агенткою ФСБ. Знаєте, мабуть, уперше в житті хочеться з ним погодитися.
Фото: скриншоти з телеграм-каналу Ірини Фаріон, Суспільне Львів / Іванка Дусько