Чому «вибачення» стендаперки Мандзюк не вичерпало конфлікту з «тупенькими дітьми»
Історія протягом понеділка розлетілася українськими медіа. Але головний меседж усіх новин про цей срач: стендаперка оскандалилась, однак потім перепросила. Конфлікт вичерпано.
Але ніт. Не вичерпано. Тому що перепросила вона зовсім не за те, за що люди обурились. Давайте по порядку.
Під час спілкування з глядачами Мандзюк звернулася до дівчини, яка сказала, що працює асистенткою вчителя. Стендаперка щиро здивувалася, мовляв, у її дитинстві вчителям асистували указка або пляшка з-під «Живчика». Глядачка пояснила, що працює з дітьми, які потребують допомоги в навчанні.
У цей момент гумористці спало на думку, що найкраще буде висловити захоплення щойно відкритою для себе професією:
«Вам попадаються іще сложніші діти, тобто самі тупенькі. Якими найбільш складно керувати».
Ідеї в Мандзюк на цьому не скінчилися, тому що вона взяла цей момент з концерту і виставила як позитивний, підписавши, що завдяки діалогу дізналася про асистентів учителів. Після чого отримала лавину коментарів, з яких їй довелося дізнатись іще про дещо.
Асистенти вчителів працюють з дітьми, у яких особливі освітні потреби. Це діти з аутизмом, затримками психічного та мовленнєвого розвитку, дислексією, дисграфією (перелік може бути безкінечно довгим). Але для Лєри вони просто «тупенькі».
В сучасному світі, де з кожної праски звучить інформація про інклюзію та діагнози не нейротипових дітей і дорослих, треба дуже постаратися, щоби бути аж настільки кришталево необізнаною.
Отримавши хвилю обурення в коментарях, стендаперка викотила «вибачення». Хоча саме «вибаченням» її пост назвала преса. Насправді ж вона у своєму тексті не перепрошує, а виправдовується.
Щедрості Лєри Мандзюк немає меж, адже вона «не проти, щоб цим відео звертали увагу на дану проблему».
Проблема цього посту лише в тому, що комедіантка не відчуває різниці між комедією і булінгом та прямими образами.
Вона наголошує на своїй неосвіченості, але нічого з нею не робить. Зайвим доказом є остання фраза про збільшення кількості людей з інвалідністю через війну. Особливі освітні потреби жодним чином не корелюються з фізичною інвалідністю, яку люди отримують внаслідок обстрілів. Тобто вона знову змішала в купу все, що їй незрозуміло і нецікаво.
Коментарі до цього посту вона закрила. Тож і можливості пояснити їй, чому це не ок, теж позбавила.
Найбільш повним і вичерпним поясненням, що не так із Лєрою Мандзюк, на нашу думку, є пост дослідниці булінгу Анастасії Мельниченко.
Мені практично немає чого додати до такого вичерпного пояснення. Хіба що те, що неосвіченість не вперше грає злий жарт зі стендаперкою Мандзюк (не тільки ж їй злі жарти поширювати). Кілька років тому в інтерв'ю відомому своїм завзятим сексизмом Сергію Іванову (і це навіть не ярлик, він сам на цьому наголошує і пишається) Лєра розповіла, що є великою противницею фемінізму, тому що це «неприродньо». Вже за якийсь час в іншому інтерв'ю, яке вона дала в квітні 2023-го Аліні Доротюк, стендаперка розповіла, як її подруга витратила декілька годин на те, щоб пояснити їй, що її погляди насправді і є феміністичними.
Сподіваюсь, у Лєри Мандзюк є й інші друзі, які здатні їй заповнити й цю прогалину у знаннях. До того ж не завадило б їй вивчити межу між жартами і булінгом. Адже як вона сама пише у власному виправдальному пості, її жарти про маму — показник того, що вона висміює болючі теми. Нехай би хтось знайшовся, хто розтлумачив би стендаперці, що коли вона жартує про свій болючий досвід — це стендап. А якщо хтось вийде на сцену і почне відпускати знущальні коментарі щодо Лєри Мандзюк і її мами, то це буде булінг.