Суїциди, депресії, скарги на знущання та харасмент. Як учасники розважальних шоу роками вигрібають наслідки
Люди будують стосунки на очах у мільйонної аудиторії, вчаться вражати публіку своїми танцями, співають наввипередки і сподіваються виграти гроші, набути слави та популярності або отримати подальший контракт у медіа.
Заради цього вони погоджуються на всі умови продакшенів, які створюють реаліті-шоу. За декілька минулих років у Британії спалахнули грандіозні скандали. По-перше, аж троє учасників дейтинг-шоу «Острів кохання» скоїли суїцид — точніше двоє учасників і ведуча. Через депресію після зйомок у програмі.
У 2018-му — учасники Софі та Майк.
У 2020-му ведуча Каролін Флек вкоротила собі віку.
Свіжіші історії не такі трагічні, але мали не менший резонанс.
Із танцювального шоу «Strictly Come Dancing» (аналог «Танців із зірками») звільнили двох тренерів через скарги учасників на їхнє аб’юзивне поводження.
Тож тепер у Британії та Америці під час планування нових сезонів реаліті обов’язковою стає посада психолога для учасників. Фахівці допомагатимуть тримати свої кордони і захищатися від намагань знімальної групи за будь-яку ціну (переважно за рахунок психологічного стану тих, хто бере участь у змаганнях) творити драматичне шоу.
У пресі здійнялася хвиля обговорення балансу між розважальною складовою програм та етичністю ставлення до їх учасників.
Боси різних талант-шоу наполягають на тому, що забезпечити цікавий розвиток змагання неможливо без компромісів. Танцювальне шоу ВВС «Strictly Come Dancing» у 2023 році дивилися в середньому 6,6 млн людей за епізод. Тім Дейві, генеральний директор мовника, попросив вибачення в учасників після оприлюднення річного звіту компанії. Наголосивши, що «це частина того, що робить це шоу», він визнав: «Але межу ніколи не можна переходити. Ми ніколи не терпітимемо будь-якої неприйнятної поведінки».
Зважаючи на кількість скарг, компанія ВВС офіційно оголосила, що працює над розробкою нових правил для цієї категорії телепродукту. Виробництво телешоу має стати однією з галузей, де діятимуть правила протидії харасменту.
The Holliwood Reporter пише, що британські зірки Кіра Найтлі, Кара Делевінь, Кері Малліган, Ребекка Фергюсон та інші написали відкритого листа з вимогою припинити знущання та сексуальні домагання в індустрії розваг Великої Британії. Вони закликали компанії з креативних індустрій допомогти фінансувати новий наглядовий орган — Creative Industry Independent Standards Authority (CIISA). Він буде розслідувати скарги в музичній, кіно-, теле- й театральній галузях. Баронеса Гелена Кеннеді, шотландська адвокатка і членкиня Палати лордів, на минулому тижні була призначена головою комісії CIISA.
У звіті ВВС стверджується, що 60% епізодів неприйнятної поведінки представників знімальних груп залишаються без розголосу. Адже безправність учасників талант-шоу призводить до того, що замість втрати членів команди продакшену компаніям легше позбавитися тих, хто скаржиться. Достатньо прописати це у сценарії.
Відтепер ситуація має змінитися. Або принаймні змінюватися поступово.
Щодо українських змагальних талант-шоу поки що таких розмов ми не чули, але сам прецедент обговорення в галузі може стати спусковим гачком. Отже, придивляймося і прислухаймося.