Перший голос Гогольfestу: Обурюйтесь!
Сьогодні в промзоні на Видубичах
фестиваль сучасного мистецтва Гогольfest почнеться маніфестом французького правозахисника Стефана Есселя. Книжка у
тридцять сторінок розійшлася кількамільйонним накладом та досі підбурює
світову спільноту на протести. Заклик Есселя посилює ключову тему фестивалю -
пробудження людини.
Символічно, що бунтарський дух Франції
озвучить француженка Ліз Мьоне. Саме вона зачитає уривок з книги Есселя.
А як Ви потрапили у фестиваль?
Через театр засновника Гогольfestу "ДАХ". Цей театр для мене і мого чоловіка став найбільшим відкриттям в українській культурі. Я лікар за фахом, але театром цікавилася завжди. Трохи займалась в аматорських труппах. Мої сімейні обставини склалися так, що зараз я мешкаю в Україну. У "ДАХ" закохалася відразу. Це унікальний театр, якого немає у Франції. Я маю на увазі, у нас немає такого універсального театру, де, окрім гри, актори вміють співати, танцювати. Те, що вони виконують етнічні пісні - це унікально. Коли я дізналася, що Гогольfest таки буде, вирішила стати волонтером, щоб мати змогу бачити репетиції «ДАХу». Я бачила, що актори для вистави пропонують тексти про театр. Згодом і я наважилася запропонувати маніфест Есселя і Влад Троїцький його прийняв. Ще й запросив зіграти у виставі. Моя роль в ній дуже маленька і не слід казати, що я увійшла в колектив. Але я дуже рада бути поруч з цими людьми.
Як Ви відчули, що маніфест «Обурюйтесь» потрібен зараз нашому суспільству?
Цей текст дуже доречний у теперішній час кризи і труднощів. У кінці написано:«Творити - значить чинити спротив, чинити спротив - значить творити». Я подумала, що це збігається з історією Гогольfestу. Коли я приїхала в Україну півтора роки тому, мені розповідали, що був такий грандіозний фестиваль - Гогольfest. Коли його скасували минулого року я була дуже розчарована. Не розуміла, чому влада міста не підтримує таку важливу для всіх подію?
Для французького суспільства повстання - річ звична. Як думаєте, чи може маніфест розбурхати українців?
Цей маніфест був великою подією у Франції та Європі загалом. А в Україні люди самі зрозуміють, чи є у них інтерес до нього, чи навпаки - цей текст не збігається з життям країни.
Що обурює в Україні особисто Вас?
Образ України за кордоном поганий і Ви про це знаєте. Попри те, Ви ще й схильні дуже погано говорити про свою країну. Якщо запитати, що варто побачити в Україні, всі назвуть Львів, Києво-Печерську Лавру і Карпати. А як же Одеса? Ми, французи, обожнюємо Одесу. Ще є Крим, Полтава, Закарпаття, Чернігів - чудове місто. Мало таких країн, де є гори, море, давня історія, святині. Але ж Ви дуже погано "продаєте" свою країну. Ми мало знаємо, що у вас є хорошого.
А що, навпаки, гарного Ви відкрили тут?
Я вже казала про театр «ДАХ». Мене також вразили фотографії Ігоря Гайдая. Великим відкриттям були картини Марії Приймаченко. "Даха Браха", Олег Скрипка, "Океан Ельзи". Ще Андрій Курков, але про нього я знала раніше. Здається, у Франції він відоміший, ніж тут.
Центр просування культури Свідомо спеціально для ГОГОЛЬFEST
Фото: Ігор Бельський, група Look майстерні Олександра Ляпіна Культурного фотографічного центру PhotoCULT в рамках арт-проекту "Цезура"
Відео: Центр просування культури Свідомо
Ще про ГОГОЛЬFEST: http://www.svidomo.org/defend_topic/7082
Акредитація для преси тут: http://webanketa.com/forms/68vkgcsr5wvk4dsm68w38d8/