Журналист Артем Чапай рассказал, как сидит в декрете с детьми
Журналист Артем Чапай, воспитывающий двоих детей, рассказал о том, каково это – уйти в декрет. Своим опытом счастливый отец поделился с порталом Fathers Club.
По словам Чапая, несправедливо, когда в декретный отпуск уходит только женщина. Эх, и повезло же супруге Артема Анне Дутчак.
«Ми з дружиною домовлялися, що будемо по черзі займатися дітьми: перший рік з кожною дитиною, поки грудне вигодовування – дружина, другий рік, до дитсадка – я, – говорит Артем. – Так і зробили. Я переконаний, що чоловік так само, як і дружина, повинен іти у відпустку з догляду за дитиною. Це допомагає зберігати позитивні стосунки в шлюбі.
Ось чому. Зазвичай жінка в декреті значною мірою втрачає соціальні зв’язки, які вона мала до народження дитини. Особливо це стосується жінок, які народжували двох чи більше дітей з невеликою різницею у віці. За великий проміжок часу в декреті виявиться, що у своїй професії жінка вже мало кого знає, та й досвід втрачається – і виходить, що жінки вимушено переключаються переважно на дім.
А якщо по черзі вдома то мати, то батько – все набагато простіше. За один рік декрету ніякі соціальні зв’язки чи професійні навички не втрачаються, знайомства та вміння зберігаються. Після року, коли дитина не на грудному вигодовуванні, чоловік так само, як жінка, може впоратись із дитиною. По-моєму, справедливо.
Здається, частина розлучень трапляються саме тому, що кожна сторона вважає, що з нею поводяться несправедливо.
А якщо ми ділимо обов’язки по року – цей рік ти сидиш з дітьми, наступний я, то у нас обох більше точок дотику, бо у нас більш схожа реальність. Адже в такому варіанті кожен дуже добре знає і що таке втомлюватись на роботі, і що таке втомлюватись із дітьми. Тому я за те, щоб чоловік залишався з дітьми по максимуму. Не тільки для дітей – для себе самих. Для того, щоб між чоловіком та жінкою не розпадалися зв’язки. Щоб вони відчували себе на рівних».
Кроме того, Чапай рассказал, как реагируют на его выбор окружающие и почему в Украине нет гендерного равенства:
«Коли старі сусідки біля дому бачать, як я гуляю з коляскою, вони називають мене «папа-мама». Якось п’яний сусід-гопнік, побачивши мене з коляскою, сказав: «не уподобляйся женщине». «Справжнім мужикам» часом треба окремо пояснювати «на пальцях»: якщо ти проводиш час із маленькими дітьми, ти від цього не стаєш жінкоподібним. Це абсолютно дурний стереотип. Ну, власне, він є більше у люмпенів, ніж у хіпстерів, грубо кажучи.
Все-таки суспільство наше доволі консервативне. Це виражається вже в тому факті, що у батька в декреті аж беруть інтерв’ю: «Вау, сенсація!», а у мільйонів жінок у декреті інтерв’ю не беруть – як то кажуть, це все, що вам треба знати про рівність чоловіків і жінок в Україні».
Надеюсь, таких пап, как Чапай, будет все больше и больше.
Муся
Фото: facebook.com