Перші успіхи. Ведучий тревел-шоу «Відвал ніг, або All інклюзив» розповів, як перші випуски почали змінювати українські міста
У перших випусках ми побачили очевидне: в українських містах таки є проблеми. Навіть якщо щось і зроблено з думкою про людей з інвалідністю, бачимо незручні та непристосовані дороги, міський транспорт і заклади.
Комік Василь Байдак, сівши в крісло колісне у Вінниці, зробив висновок, що наші міста дуже потребують того, щоб їх робили інклюзивними. Він знав, що це важко, але не усвідомлював цього вповні. І, мабуть, багато людей так само. Та коли не усвідомлюють проєктувальники, власники закладів та всі причетні, це позначається і на якості сервісу, і на самих людях з інвалідністю.
Тоді й маємо, наприклад, пандуси, по яких у кращому випадку не заїдеш на кріслі колісному, а в гіршому — влетиш у стіну. Чи ситуації, коли людину з інвалідністю четверо й більше людей заносять у заклад, як правителів у Стародавньому Єгипті. І не всім їм це до вподоби, адже вони хочуть пересуватися самостійно, і в них має бути така можливість.
Проте є й хороші новини: після виходу шоу вже є перші зрушення! Вочевидь, харизма Олександра Терена спрацювала — він підсвічує проблеми, щедро сипле жартами, й попри всю складність теми в програмі багато легкості — через це «Відвал ніг, або All інклюзив» дивляться сотні тисяч людей і воно стає дедалі популярнішим. Тому вже можна говорити про мінімальні покращення.
Олександр Терен про це й каже в четвертому випуску, знятому з Олександрою Заріцькою з гурту Kazka. На початку шоу нам показують кружечки з телеграму, які записали Вася Байдак і Маша Єфросиніна. Медійні гості запитують у Терена, які зміни він побачив після випусків про Вінницю та Львів.
Терен каже: «У Вінниці збільшили не тільки кількість доступних трамваїв, але й з'явилися додаткові маршрути. В музеї-садибі Пирогова встановили ліфт-підйомник. Айтішники вже займаються мапою безбар'єрності, а представники міськради прийшли на екскурсію з ветеранами до Тетяни Рибак і працюють над уникненням бар'єрів. Вінниця — much love».
Після виходу випуску з Машею Єфросиніною у Львові теж відбулися зміни. Терен розповідає: «“Львівська копальня кави” зробила кнопку виклику зручнішою, проїзд було звільнено від декорацій, а пандус, який заважав потрапити у Муніципальний мистецький центр, зрізали. Львів — my boy». Усе це проілюстрували фотографіями, скриншотами із соцмереж та відео.
А далі бачимо кружечок з телеграму, який записав Володимир Дантес. «Саш, я подивився випуск з Буковелю. Ну, прикольно. Сподіваюсь, тобі сподобалось. Накатався, надивився, але я все чекаю, коли ти мене покличеш. Бо я те, ну, класний. Клич». Після цього Терен закликає підписуватись на канал, ставити вподобайки — все, що зазвичай говорять блогери, та звертається до глядачів: «Коментуйте, які ще місця потребують змін, друзі. Ми змінюємо країну разом».
І в цьому випадку це не просто пафосні слова. Адже ми дійсно бачимо успіхи тревел-шоу «Відвал ніг, або All інклюзив», завдяки якому вже відбулися перші зрушення — міста почали потроху змінюватися та стають безбар'єрними.
Фото: скриншоти з тревел-шоу «Відвал ніг, або All інклюзив»