Пилип Іллєнко назвав умову, за якої знову стане головою Держкіно
«Антоніна», як і належить таблоїду, любить писати про різні чутки та плітки. Так ось, у кіноспільноті вже якийсь час перешіптуються, що Пилипу Іллєнку пропонують замислитися над другим заходом на посаду голови Держкіно. Нагадаю, він очолював цей орган з 2014 до 2019 року.
А потім на цю посаду прийшла Марина Кудерчук. Навмисне не пишу «виграла конкурс», бо рука не підніметься. Про те, як цей конкурс відбувався, читайте тут — історія довга. Відтоді Держкіно переслідують скандали. Велика частина кіноспільноти в шоці від поведінки пані Марини, і дехто навіть називає її некомпетентною людиною, яка ганьбить усю галузь. Зокрема і за кордоном.
Колега Олег Батурин брав інтерв'ю в директорки Талліннського міжнародного кінофестивалю PÖFF Тііни Локк для LB. Він пише:
«Тііна Локк розповіла, що в 2022 році під час проведення заходів у Каннах на підтримку України і українського кіно її шокувало і обурило те, що Марина Кудерчук демонстративно відмовлялася йти з нею на контакт, не відповідала на численні телефонні дзвінки, а врешті-решт, коли до неї вдалося додзвонитися, Кудерчук відповіла з набитим їжею ротом, гучно і безсоромно чавкаючи».
Також у кіноспільноті досі обговорюють блакитний «порш», на якому вона буцімто приїхала на благодійну подію в Каннах. Шкода, фоток не зробили, тому, може, це підлий наклеп.
Сама Кудерчук з журналістами майже не спілкується, хіба що з журналістами з телемарафону.
Інша частина кінематографістів (переважно це люди, які займаються комерційним кіно та кінофестивалями) не згідні з критикою на адресу Кудерчук. Принаймні, самі її не критикують та намагаються тримати добрі стосунки, бо ж без підтримки Держкіно зробити, приміром, фестиваль трохи проблематично. І це зрозуміло. Але навіть ці лояльні люди не захищають Марину Кудерчук і публічно не висловлюють підтримку. Немало з них у приватних розмовах не приховують, що теж не в захваті від її професійних якостей.
А ще мені нашепотіли пташечки, що від теперішньої голови Держкіно мають неприємне враження і деякі депутати та урядовці, тому про її звільнення задумуються вже давно. Але на кого її замінити? Можна, звісно, влаштувати конкурс. Хоча в нас уже він був, на посаду очільника «Довженко-Центру», який виграла (вдруге) Олена Гончарук більше року тому. А контракт Держкіно з нею не підписало досі.
Якщо ж говорити не про конкурс, а про призначення, то кандидатура Пилипа Іллєнка в різних обговореннях виникає найчастіше. Також раніше можна було почути версії про керівницю «Film.ua Group» Вікторію Ярмощук та виконавчого продюсера цієї компанії Андрія Ризванюка. Проте ці варіанти могли б не сприйнятися величезною частиною кіноспільноти і почалася б нова колотнеча.
Тому Пилип Іллєнко на цьому тлі здається дуже компромісною фігурою. На київській прем'єрі фільму «Будинок “Слово”. Нескінчений роман» я запитала в пана Пилипа, що він думає про всі ці чутки. Він відповів, що оце все почув хіба від мене. А на посаду, може, й погодиться, але за однієї умови: «Якщо ви погодитеся стати головою Ради з держпідтримки кінематографії».
Пилип Іллєнко разом із продюсеркою Юлією Сінькевич та режисером Валентином Васяновичем
Ми всі завжди цінували Пилипа Іллєнка за почуття гумору. Отже, якщо знову хочете бачити його в кріслі голови Держкіно — доведеться спочатку вмовляти мене. Головою ради нині є продюсер та колишній партнер Андрія Єрмака Артем Колюбаєв, герой розслідувань Bihus.Info.
Нагадаю про Раду. Це орган, члени якого фактично визначають, хто з конкурсантів отримає фінансування на пітчингах Держкіно. Їхнє рішення цілком може змінити оцінки експертних комісій, які здійснюють оцінювання першими. Теперішній склад обрали у 2021 році, й тоді з ним погодилися не всі. Рік тому повноваження членів та членкинь добігли кінця, проте визнати їх нелегітимними вдалося лише зараз через суд. І то це ще не кінець, бо уряд може подати скаргу до Верховного Суду, а її розгляд може тривати дуже довго.
Що ж, «Антоніна» пішла далі збирати для вас різноманітні чутки. До речі, зараз однією з найбільш обговорюваних є така: скасують теперішній пітчинг Держкіно чи ні?
Фото: Максим Поліщук