Ми подивилися польські шоу та подкасти про конфлікт між країнами. Все не так погано

Ми подивилися польські шоу та подкасти про конфлікт між країнами. Все не так погано

Як польські телебачення та ютуб відреагували на повернення Зеленським почесного ордену.
Ми подивилися польські шоу та подкасти про конфлікт між країнами. Все не так погано
Ми подивилися польські шоу та подкасти про конфлікт між країнами. Все не так погано
24 Черв 2026
1
1901

Останніми днями на береги Вісли повернулася ціла зграя Білих орлів. Українці масово повертають польські державні нагороди, наслідуючи приклад Володимира Зеленського. Один з найгучніших скандалів між сусідніми державами призвів до нечуваного: діючий президент України та його попередники зробили крок в унісон, хоча б на мить цієї протестної акції подолавши розбіжності одне з одним. Не думала Антоніна, що побачить таке на власні очі, але життя завдяки своїй непередбачуваності завжди виграє «Оскар» за найкращий сценарій.

А тут ще очільники обох держав демонструють досить емоційні заяви та вчинки, тому з драматургічного погляду в цьому творі про поштаря, який дзвонить двічі, є справжній театральний конфлікт. Хоча, звісно, не забуваймо, що в його основі лежать трагічні сторінки історії обох країн. 

Антоніна вирішила подивитися, як реагують на напружену ситуацію з поверненням цілої популяції Білих орлів на Батьківщину польські телебачення та ютуб. Треба зазначити, що в Польщі немає єдиного, однозначного ставлення до ситуації. Хтось засуджує рішення Навроцького, інші палко його підтримують, є й ті, хто пробує проаналізувати, якими будуть наслідки його дій для Польщі — і на міжнародній арені, і всередині країни.

Втім в одному противники і прихильники вчинку Навроцького сходяться: всі вони називають помилкою рішення Зеленського надати одному з бойових підрозділів назву «Героїв УПА». Але така реакція є передбачуваною, бо тема трагічних та кривавих подій, які польські історики називають «Волинською різаниною», є болючою, відкритою раною для будь-якого поляка.

Отже, подивимося на розмаїття реакцій. У дискусії, яку організував правоконсервативний телеканал Telewizja Republika, взяли участь палкі прихильники Кароля Навроцького. Політична діячка пані Йоланта Мілас приїхала з Катовіце та привезла колегам їстівні гостинці, щоб «додати зустрічі смаку». Щодо подій вона сказала таке: «Вважаю, що президент Зеленський взагалі не мав отримувати орден Білого орла, бо він завжди симпатизував тим, хто поводив себе з поляками, як бандити. Я хотіла б, щоб українці зрозуміли, що геноцид — це не привід пишатися...»

Ще один політик Маріуш Гошек заявив: «Я пишаюся рішенням нашого президента. Не можна називати підрозділ на честь УПА... Ми відкрили для українців наші серця, вони змогли мешкати в наших домівках. Це треба цінувати». Модератор дискусії, до речі, розділяв позицію гостей. Він, зокрема, сказав: «Назвав ще й на честь героїв УПА. Там не було героїв!» 

В ефірі прозвучало також: «Саме для таких рішень ми обирали президента Навроцького!» та «...за жодних обставин не можна порівнювати бійців УПА та польську Армію крайову!»

Telewizja Republika пов’язують із партією «Право і справедливість», часто порівнюючи з американським Foх News за підтримку традиційний цінностей (хоч би що це означало) і критику ліберального порядку денного.

Ведуча ютуб-каналу Kanal zero (майданчик позиціює себе як політично нейтральний, але частина аудиторії характеризує його як консервативний) Арлета Бойке назвала поточні події «найбільшою кризою в польсько-українських відносинах».  І додала: «Всі говорять, що ця криза — на користь Москви. А, може, перестанемо говорити про Москву і зосередимося на самій проблемі,  яка існує десятиліттями?.. А наше ігнорування буде для Москви найбільшим покаранням...»

Ведуча розкритикувала польських політиків, зокрема Радослава Сікорського, за те, що вони масово поширюють допис Дмитра Медвєдєва, чим, мовляв, вводять агресивного експрезидента Росії у польське медіаполе.

Пані Арлета процитувала також пост, опублікований у мережі Х Дональдом Туском, де прем’єр, зокрема, зазначає: «Рішення Навроцького тішить Путіна і шокує наших союзників...» 

Ведуча сказала, що Туск обрав позицію того, хто «розводить суперників, що б’ються». І саме така позиція є для нього «найбезпечнішою з політичної точки зору, бо, з одного боку, він знає, що в Польщі квітнуть антиукраїнські настрої, а з іншого боку, незабаром Туск має приймати Зеленського у Гданську на міжнародній конференції, присвяченій відбудові України; і Туск хотів би, щоб польській стороні вдалося там підписати якнайбільше контрактів». 

Коли ж пані Арлета описувала різні реакції на скандал з української сторони, вона  згадала, що українці влаштували перегони «хто швидше відкриє шухляду та поверне Польщі її державну нагороду». Щоб продемонструвати різноманітні точки зору, вона процитувала допис Арсенія Яценюка: «Не можна одне шкідливе і невірне рішення чинного Президента Польщі виправити іншими нашими невірними рішеннями».

Канал TVN24 (лівоцентристський мовник, багато критикує «Право і справедливість») у програмі «Kawa na ławę» зібрав гостей з протилежними думками щодо скандалу. Радник президента Блажей Побожи цілком очікувано захищав позицію Навроцького, називаючи реакцію президента «продуманою та правильною».

Депутат Європейського парламенту Бартош Арлукович стверджував: «Зеленський не мав давати таку назву бойовому підрозділу. Але треба зважати на геополітичну ситуацію і на обставини, в яких, власне, знаходиться Зеленський. Він бореться з Росією. І не тільки за себе, але й в ім’я Європи». Тому пан депутат розуміє обурення Навроцького, але засуджує спосіб, у який президент виявив своє ставлення до рішення Зеленського назвати підрозділ на честь героїв УПА.

Модератор дискусії зазначив: «Але ж ми прекрасно знаємо, що українці поважають УПА, Бандеру, Шухевича. Навіщо саме зараз їм цим дорікати?» Ще один депутат Європарламенту не погодився з ведучим: «Зеленський мав розуміти, яку реакцію подібні згадки про УПА викличуть у Польщі. Він плюнув на нашу історичну пам’ять. Тому ми просто не могли не зреагувати».

Державна секретарка канцелярії прем'єр-міністра і міністерка з питань рівності Катажина Котула теж вступила в полеміку: «Погано вчинили обидва президента. Міжнародна політика не любить промовистих, символічних жестів, що нагадують пінг-понг».

Загалом, дискусії щодо скандалу з Білими орлами точилися досить запеклі. Їхні учасники повсякчас намагалися знайти для своїх думок найемоційнішу форму; закликали співрозмовників не перебивати; хтось казав, що «світ не крутиться навколо польської вразливості до власних травм»; хтось нагадував, «що Україна воює, захищаючи і себе, і свободу Європи», а українці, що приїхали до Польщі під час війни і почали працювати, роблять значний внесок у місцевий бюджет.

Описуючи події навколо ордену Білого орла, поляки часто згадують, у який спосіб президент Зеленський вислав нагороду своєму польському колезі. Критично налаштовані спікери зазвичай використовують формулювання «відправив кур’єром»; ті, чия позиція більш нейтральна, кажуть: поштою. Але в цьому колег «переграли» Домініка Вієловейська та Бартек Вієлінський у подкасті, створеному виданням Gazeta Wyborcza, де прозвучало іронічне «вислав кур’єром за рахунок отримувача».

Співрозмовники дійшли згоди в тому, що скандал не дасть нічого хорошого ані Польщі, ані Україні. А пан Вієлінський сказав, що «...Навроцького набагато більше за вшанування пам’яті поляків, убитих українськими націоналістами в сорокові роки, цікавить можливість ускладнити життя прем’єра Дональда Туска, з яким президент перебуває у постійній конфронтації».

Пан Бартек досить критично ставиться до спроб Навроцького «інструменталізувати історію та використати її у власній політичній боротьбі»; також він висловлює сподівання, що Зеленський все ж таки приїде на конференцію до Гданська. Із нинішніх новин бачимо, що його сподівання були марними. 

«Антоніна»
Теги
Коментарі
1
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Ганьба сцикунам
7 год. тому
Поки перелякана дитинка Дмитрик Ділдора закриває коменти під своєю маячнею, відзначимо сміливість пані Надії. Ось вона не боїться, що їх щось не таке напишуть. Бо вона - хоробра членкиня, бійциця та критикесса . Бери приклад, сцикунок.
Долучайтеся до Спільноти «Детектора медіа»!
Щодня наша команда готує для вас якісні й актуальні матеріали, які допомагають медіа в Україні ставати кращими. Ми будемо вдячні за будь-яку вашу підтримку. Ваші пожертви – це можливість робити ще більше.
Спільнота ДМ
Інше у цій категорії
«Антоніна»
Схоже, українські продюсери вирішили, що найкращий спосіб завоювати глядача у 2026 році — нагадати йому дитинство та юність.
22 Черв 2026 16:30
1 850
Дмитро Дідора
«Антоніна»
Один ведучий, старі пости в соцмережах і багато незручних запитань до BBC.
21 Черв 2026 15:00
3 872
Тамара
«Антоніна»
Антоніна мені кинула новину про Трампа, який пішов з інтерв’ю. Питає: «Ти бачила»? А я й не таке бачила.
09 Черв 2026 16:30
4 345
Дмитро Дідора
«Антоніна»
Як Барі Вайс прийшла рятувати CBS News – і що з того вийшло.
09 Черв 2026 08:00
4 603
Дмитро Дідора
«Антоніна»
Ви психолог? А ви?
02 Черв 2026 09:00
5 471
Дмитро Дідора
«Антоніна»
Джимі, Джимі, Джимі, ача, ача, ача!
27 Трав 2026 18:00
6 011
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду